Güney Afrika’da Kadınlar Yürüdü: Yasalar Değişecek

Güney Afrika‘da binlerce kadın, ülkede yaşanan kadına yönelik şiddet olayları için “Vücudum senin suç mahallin değildir” sloganlarıyla parlamento binasına yürüdü. Cumhurbaşkanı, yasaları değiştirme sözü verdi.

marksist.org

Güney Afrika’da, binlerce kadın, ülkede daha önce görülmemiş bir seviyeye çıkan kadına yönelik şiddet olayları için, “Vücudum senin suç mahallin değildir” sloganları atarak parlamentoya yürüdü, olağanüstü hâl ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Cape Town’da saldırılarda hayatını kaybedenlerin anısına siyah ve mor giysiler içinde yürüyen kadınlar, hükümeti bu suçları önlemede yetersiz kalmakla suçladı ve tecavüzden suçlu bulunanlara ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Protestolara katılan kadınlar, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması durumunda hükümete karşı Anayasa Mahkemesi’nde dava açacaklarını belirtti.

Kadına şiddet davalarına, özel mahkeme bakacak

Parlamento önünde göstericilere seslenen Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, yasaları değiştirme sözü vererek, meclisin bunları öncelikli olarak ele alacağını belirtti.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Ramaphosa, kadına yönelik şiddet olaylarına bakacak özel mahkemeler kurulacağını ve kadın sığınma evleri açacaklarını söyledi.

Günde ortalama 137 cinsel saldırı yaşanıyor

Güney Afrika’da resmi kayıtlara geçen bilgiye göre günde 137 cinsel saldırı olayı yaşanıyor.

Geçen hafta, kadınlardan sorumlu bakan Maite Nkoana-Mashabane, geçtiğimiz ay içinde 30’dan fazla kadının eşleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Ağustos ayında işlenen bazı cinayetler ülkeyi sarsmıştı. Saadiqa Newman isimli 26 yaşındaki hamile bir kadın sekiz kurşunla öldürülmüştü.

Yine Denusha Witbooi isimli bir kadın, kimliği belirsiz kişilerin saldırısında arabasının içinde öldürülürken, bir kum ocağında Meghan Cremer adlı kadının cesedi elleri bağlanmış halde bulunmuştu.

Nathlia Pienaar adlı altı yaşındaki bir kız çocuğu evlerinin önünde ip atlarken başına isabet eden kurşunla hayatını kaybetmiş; Lynetter Volschenk adlı kadının parçalanmış cesedi komşusu tarafından bulunmuş; boks şampiyonu Leighandre Jegels, polis memuru olan erkek arkadaşı tarafından öldürülmüştü.

Cape Town’da bir süredir kayıp olan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Uyinene Mrwetyana’nın da paketini teslim almak için gittiği postanede tecavüze uğradıktan sonra dövülerek öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe, Gazete Duvar

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Eylül 2019