Birlikte Daha Güçlüyüz

Neden?

Kadınlar dünya yerinde ayrımcılığa uğruyor.  En temel hakları olan yaşam hakkı, eğitim ve sağlık haklarına erişemiyorlar. Kadınlar  özgür bir birey olarak eşit vatandaşlık haklarından yararlanamıyor. Kadınlar eşitlik talebini yıllardır dile getiriyorlar ve  Gerçek eşitliğin sağlanması için örgütlü mücadele veriyorlar. Kazanımlarımız var ama gerçek eşitlikten çok uzaktayız.

Dünya’da ve Türkiye’de muhafazakar, anti demokratik, baskıcı yönetimler kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önüne engeller koyuyor. Türkiye’de 1980 sonrası güçlenen bağımsız feminist kadın hareketinin son yıllarda dışlandığına, marjinalleştirildiğine tanıklık ediyoruz. Ama bütün bunlara karşı direnen, sokağı bırakmayan dinamik bir kadın hareketi de var. Öte tarafta 2017 yılı, başta Amerika olmak üzere dünyada kadının örgütlü mücadelesinin yılı oldu. Kadına yönelik cinsel istismar başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı bir isyan yükseliyor. Sosyal medyanın da etkin kullanımı ile kadının haklı mücadelesi alan kazanıyor,  global dayanışma ile ağları oluşuyor.

Neden Eşitlik Adalet Kadın Platformu?

Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi uzun zamandır bir araya gelemeyen kadın hareketini, kadın örgütlerin, ve aktivistleri bir araya getirmeyi başardı.  Bu Zirve ve sonrasında ortaya çıkan sonuç bildirgesi ve daha sonraki takip toplantısında;  Eşitlik ve Adalet arayışının daha güçlü yapılabilmesi için çözüm ve bilgi odaklı, dayanışmayı destekleyen, birey hukukunu öne çıkaran kapsayıcı ve kolektif bir yapının örgütlenmesine dair büyük bir talep olduğunu gördük.

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu, bu talebe karşılık vermek üzere oluştu.

Eşitlik Adalet kadın Platformu’nun hedefleri neler?

 • Eşitlik ve Adalet mücadelesinde kadınların ve kadın örgütlerinin sesini daha etkin yükseltmelerini destek vermek
 • Kadının eşitlik ve adalet talebini savunan topluluğun dijital örgütlenmesini sağlar
 • Sorunun çözüm alternatifleri geliştirmek
 • Eşitlik ve adalet dilini, düşüncesini geliştirmek ve yaygınlaştırmak
 • Kadın STK’larının ve bağımsız aktivistlerin birbirinden haberdar olmasını sağlamak ve dayanışmayı güçlendirmek
 • Evrensel kadın gündemini takip etmek ve global kadın örgütlenmeleri ile işbirliği sürdürmek
 • Kadının Eşitlik Adalet mücadelesini örnekler ve dayanışma ile cesaretlendirmek
 • Yaratıcı kampanyalar yolu ile toplumsal değişimi tetiklemek, değişimi ölçümlemek

Eşitlik Adalet Kadın Platformu Ne Yapar?

 • Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu web sitesini ve buna bağlı sosyal medya hesaplarını yönetir.
 • Eşitlik Adalet Kadın Platformunun bileşenleri ve üyelerinden oluşan topluluğu yönetir
 • Çözüm önerileri geliştirmek üzere uzmanlar, aktivistler ve basının katılımı ile toplantılar düzenler
 • Her yıl bir Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi organize eder
 • Uluslararası örgütler, aktivistler ile işbirliği geliştirir
 • Geniş kitlelere ulaşmak üzere kampanyalar, etkinlikler organize eder
 • Platformun ihtiyacı olan maddi kaynakları geliştirir

Eşitlik Adalet Kadın Platformu Takımı

Gülseren Onanç

Kurucu, Sözcü

Gülseren Onanç, 1965’te Mardin’de doğdu. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İTÜ İşletme Mühendisliği Fakültesi’nden 1987 yılında lisans derecesi ile mezun oldu. Bir yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştı. 1988-1991 yılları arasında Amerika’da Michigan State Üniversitesi’nde Pazarlama ve Uluslararası Pazarlama konularında İş İdaresi üst lisans derecesi aldı.

1991–1994 yılları arasında Eczacıbaşı Rusya Satış Pazarlama Müdürü görevini üstlendi. Eczacıbaşı’nın jenerik ilaç pazarında marka yaratmasına ve eczane zinciri kurmasına, ayrıca Rusya Cumhuriyeti’nin ilk yabancı şirketlerinden birisinin kurulmasına öncülük etti. Türkiye’ye döndükten sonra Balsu ve Ferrero şirketlerinde genel müdürlük ve ülke temsilciği yaptı. Gıda sektöründe marka geliştirdi ve dağıtım ağı yönetti.

2000 yılında data analizi, müşteri ilişkileri yönetimi ve dijital pazarlama konularında hizmet veren GO.4’u kurdu. 2003 yılında eğlence ve spor alanında hizmet veren bilet satış ve dağıtım şirketi Ticketturk’ü kurdu ve bir Alman şirket ile ortaklık gerçekleştirdi.

2003 yılında Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) kurucuları arasında yer aldı. 2007-2011 yılları arasında KAGİDER Başkanlığını yürüttü. 2008’de KAGİDER Brüksel Ofisi’nin kurulmasında öncü oldu. TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kurulmasında aktif rol aldı. Kadın girişimcileri desteklemek üzere eğitim programları, yerel ve uluslararası toplantılar organize etti. Kadın girişimcilere banka kredilerinin verilmesini sağladı. Türkiyeli kadın girişimcilerin bölgenin en aktif kadın girişimcileri olmaları yönünde çaba gösterdi.

Washington merkezli Uluslararası Kadın İttifakı (TIAW) tarafından 2009 yılında Dünyada Fark Yaratan 100 kadından biri olarak ‘Dünyada Fark Yartan Kadın Ödülü’nün sahibi oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişim rüzgarı ile CHP’de aktif siyaset yaşamına atıldı. Aralık 2010 ve Şubat 2018 yılları arasında CHP Parti Meclisi’nde üye olarak görev aldı. CHP Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2017 Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi’ni organize etti. 2018 yılında Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nu kurdu, Transformative Women Leaders (Dönüştürücü Kadın Liderler) grubunun Türkiye’den tek kadın üyesidir.

İleri düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilmektedir. Hüsamettin Onanç ile evlidir.

Eda Doğançay

Editör

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. Ardından New York Üniversitesi Hagop Kevorkian Center for Near Eastern Studies bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra Kolektif Kitap’ta iki sene kurgu-dışı ve edebiyat editörü, Diken.com.tr’de kültür sanat ve haber editörü olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bünyesinde, Pearson onaylı Çocuklar için Felsefe (P4C) eğitmen eğitimini tamamlayan Doğançay, 2018 yılında çocuk kitapları yayımlayan Paraşüt Kitap’ı kurdu.

Doğançay, Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nun içerik yöneticidir.

 

Zeynep Miraç Taner

Yayın Danışmanı

Kaynak Destekçilerimiz

Hizmet Destekçilerimiz

Destekçilerimiz

Paylaş