Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu yerel ve uluslararası basında toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının hak ve adalet arayışı, her alanda kadın liderliği, kadının görünür kılınması, siyaset, iş dünyası ve sanatta kadın temsiline ilişkin haberleri bir araya getiren ve bu konularda özgün içerik üreten bir dijital platformdur.

Yayın ilkeleri

SES Derneği’nin kuruluş ilkelerini desteklemek,

 Toplumsal cinsiyet eşitlik ve adaletin tesisinde ısrarcı olmak,

Umudu, cesareti ve geleceğe olumlu bakışı teşvik edecek haberleri ve kişileri ön plana çıkarmak,

Mağdurun yanında olan, kapsayıcı, çözüm üreten yapıcı bir yayıncılık yaklaşımını savunmak,

Ayrımcılık tuzağına düşmeyen, barışı savunan yeni bir dil kurmak.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu Takımı

Gülseren Onanç

Kurucu, Sözcü

Gülseren Onanç, 1965’te Mardin’de doğdu. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İTÜ İşletme Mühendisliği Fakültesi’nden 1987 yılında lisans derecesi ile mezun oldu. Bir yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştı. 1988-1991 yılları arasında Amerika’da Michigan State Üniversitesi’nde Pazarlama ve Uluslararası Pazarlama konularında İş İdaresi üst lisans derecesi aldı.

1991–1994 yılları arasında Eczacıbaşı Rusya Satış Pazarlama Müdürü görevini üstlendi. Eczacıbaşı’nın jenerik ilaç pazarında marka yaratmasına ve eczane zinciri kurmasına, ayrıca Rusya Cumhuriyeti’nin ilk yabancı şirketlerinden birisinin kurulmasına öncülük etti. Türkiye’ye döndükten sonra Balsu ve Ferrero şirketlerinde genel müdürlük ve ülke temsilciği yaptı. Gıda sektöründe marka geliştirdi ve dağıtım ağı yönetti.

2000 yılında data analizi, müşteri ilişkileri yönetimi ve dijital pazarlama konularında hizmet veren GO.4’u kurdu. 2003 yılında eğlence ve spor alanında hizmet veren bilet satış ve dağıtım şirketi Ticketturk’ü kurdu ve bir Alman şirket ile ortaklık gerçekleştirdi.

2003 yılında Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) kurucuları arasında yer aldı. 2007-2011 yılları arasında KAGİDER Başkanlığını yürüttü. 2008’de KAGİDER Brüksel Ofisi’nin kurulmasında öncü oldu. TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kurulmasında aktif rol aldı. Kadın girişimcileri desteklemek üzere eğitim programları, yerel ve uluslararası toplantılar organize etti. Kadın girişimcilere banka kredilerinin verilmesini sağladı. Türkiyeli kadın girişimcilerin bölgenin en aktif kadın girişimcileri olmaları yönünde çaba gösterdi.

Washington merkezli Uluslararası Kadın İttifakı (TIAW) tarafından 2009 yılında Dünyada Fark Yaratan 100 kadından biri olarak ‘Dünyada Fark Yartan Kadın Ödülü’nün sahibi oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişim rüzgarı ile CHP’de aktif siyaset yaşamına atıldı. Aralık 2010 ve Şubat 2018 yılları arasında CHP Parti Meclisi’nde üye olarak görev aldı. CHP Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2017 Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi’ni organize etti. 2018 yılında Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nu kurdu, Transformative Women Leaders (Dönüştürücü Kadın Liderler) grubunun Türkiye’den tek kadın üyesidir.

İleri düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilmektedir. Hüsamettin Onanç ile evlidir.

Zeynep Miraç

Yayın Danışmanı

1978 İstanbul doğumlu. İstanbul (Erkek) Lisesi’nin ardından Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Gazeteciliğe Vizyon dergisinde başladı. Milliyet, Hürriyet gazetelerinde muhabir ve editör olarak çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde haftalık portreler yazdı, bir süre Cumartesi ekini çıkardı. TRT Türk’te Açık Şehir adlı kültür sanat programını sundu. Aylık Kafa dergisinde portre yazıları yayımlandı. Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yüksek lisans yapıyor, muhtelif yayınlarda yazıları yayımlanıyor.

Eda Doğançay

Editör

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. Ardından New York Üniversitesi Hagop Kevorkian Center for Near Eastern Studies bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra Kolektif Kitap’ta iki sene kurgu-dışı ve edebiyat editörü, Diken.com.tr’de kültür sanat ve haber editörü olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bünyesinde, Pearson onaylı Çocuklar için Felsefe (P4C) eğitmen eğitimini tamamlayan Doğançay, 2018 yılında çocuk kitapları yayımlayan Paraşüt Kitap’ı kurdu.

Doğançay, Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nun içerik yöneticisidir.

Hizmet Destekçimiz

Destekçilerimiz

Paylaş