Havle Kadın Derneği’nin İlk Konferansı 23-24 Kasım’da

Türkiye’nin ilk Müslüman Feminist Derneği olan Havle, 23-24 Kasım tarihleri arasında İstanbul, Elite World Prestige Hotel’de ilk konferanslarını gerçekleştirecek. Konferansa katılım için son başvuru tarihi 16 Kasım.

Sivil Sayfalar

Türkiye’nin ilk Müslüman Feminist Derneği olan Havle 23-24 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da ilk konferanslarını gerçekleştirecek.

Başörtülü kadınların kamusal alandaki sorunları azalırken, hak ve eşitlik arayışında kendilerini “Müslüman feminist” olarak tanımlayanların sayısı artıyor. Türkiye’de kadının rolü, kadın cinayetleri ve cinsiyet eşitliği sorunu önemli bir gündem maddesi haline gelirken, Müslüman çevrelerde feminist çıkışlar dikkat çekiyor.

‘Müslüman feminist’

İslami kimliğiyle feminist mücadelenin içinde yer alan kadınlar, erkeği kadından üstün gören geleneksel dini yorumlara meydan okuyor. Daha muhafazakâr çevrelerin bu akıma yanıtı “Kadın fıtraten erkekten farklıdır, İslam’la feminizm yan yana gelemez” şeklinde oluyor.

Kadınlarla ilgili sorunların varlığını kabul edenler ise “Kadın haklarını feminizmden bağımsız savunulabiliriz” diyor. Seküler feminist çevrelerde ise ‘Müslüman feminist’ kavramı kuşkuyla karşılanıyor.

Son başvuru tarihi 16 Kasım

Konferansın amacı da tüm bu tartışmaları, İslami feminizm üzerine üretilen teorik bilgiyi, Müslüman feministlerin mücadelelerini ve deneyimlerini konuşmak. Bu buluşmada Müslümanlık ve feminizm konusunda yapılan akademik çalışmaların yanı sıra, ulusal ve uluslararası aktivistlerin, sanatçıların ve sivil toplum alanında çalışan kadınların hikayelerine de yer verilecek.

Elite World Prestige Hotel’de düzenlenecek konferansın, son başvuru tarihi 16 Kasım Cumartesi.

İki gün sürecek konferansa kayıt yapmak için tıklayınız.

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Kasım 2019