Haziran’ın Sonu, Direnişin Başlangıcı: İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 2018

25 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında yapılacak 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası tam programı açıklandı. 20. yılı “Bellek”, 21. yılı “Direniş”, 22. yılı“Temas”, 23. yılı “Normal”, 24. yılı “Örgütleniyoruz” ve 25. yılı “Aramızda Ne Var” temalarıyla gerçekleşen Onur Haftası’nın bu seneki teması ise “Sınır”.

Her ne kadar başlıkta “direnişin başlangıcı” demiş olsak da, Onur Haftası tam 49 sene önce başlayan direnişin devamı. Onur Haftası, 28 Haziran 1969’da, New York’taki Stonewall Inn adlı barda baskıya ve şiddete dayanamayan LGBTİ+’lerin ayaklanmasına dayanıyor ve LGBTİ+ mücadelesinde bir dönüm noktası niteliği taşıyan bu olay, her sene Onur Haftası olarak dünyanın dört bir yanında kutlanıyor.

Türkiyede ise ilk kez 1993 yılında “Cinsel Özgürlük Haftası” olarak düzenlenen hafta, valilik tarafından yasaklanmış, etkinlikler ve Onur Yürüyüşü’ne izin verilmemiş, gözaltılar ve sınırdışı edilmelerle sonuçlanmıştı. Takip eden yıllarda Onur Haftası çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildiyse de Onur Yürüyüşü yasaklar dolayısıyla yapılamadı. İlk yasaktan tam 10 yıl sonra, 2003’te ilk kez 20-30 kişiyle gerçekleştirilen 2003 Onur Yürüyüşü de Türkiye LGBTİ+mücadelesi için bir dönüm noktası oldu ve bir on yıl sonra 2013’te gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü’nde bu sayı 100.000 kişiyi buldu. 2015, 2016 ve 2017’de yasaklanan Onur Yürüyüşü yasaklansa da engellenemedi, yalnızca “dağıldı”.

Hafta boyunca feminist savunma yöntemleri, DJ’lik, video aktivizm, clown (palyaço) atölyesi, bondage (bağlama), hukuki özsavunma, duvar boyama, zumba, speed dating, vegan gökkuşağı pastası gibi konularda atölyeler düzenlenecek.

Hafta boyunca düzenlenecek atölye, panel, söyleşi, film gösterimleri ve partilerin yanısıra 2017’de Trans Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan ve polis şiddetine ve tacize maruz kalan aktivistlerin yargılandığı davanın karar çıkması beklenen 4. duruşması ile homofobik nefret cinayetinde öldürülen Ahmet Yıldız davasının 28. duruşması da Onur Haftası’na denk geliyor. Aktivistler bu duruşmaları kalabalık bir şekilde takip edecek.

27 Haziran Çarşamba günü de Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde toplu olarak, ücretsiz ve anonim HIV testi yaptırılacak.Her yıl geleneksel olarak homofobik, bifobik ve transfobiklere verilen Hormonlu Domates Ödülleri ise 29 Haziran Cuma günü Roxy’de düzenlenecek törende açıklanacak.

Panel ve söyleşilerde ise LGBTİ+mülteciler, cezaevindeki LGBTİ+’ler, kampüste LGBTİ+’ler, cinsiyet geçiş sürecinde kısırlaştırılma şartının kaldırılması, onarım terapisine karşı olumlayıcı terapi, zorunlu askerlik için pembe teskere, LGBTİ+’lerin sağlık alanında maruz kaldığı fobik tavırlar ve özel sağlık ihtiyaçları, edebiyatta LGBTİ+, çok aşklılık ve metreslik gibi konular tartışılacak.

*Program kitapçığına ulaşmak için tıklayınız. 

avatar
  Kaydol  
Bildir
25 Haziran 2018