Hiçbir Ülke BM’nin 2030 Cinsiyet Eşitliği Hedefine Ulaşamayacak

Uluslararası sivil toplum örgütü Equal Measures 2030’un raporuna göre, gerekli yasal düzenlemeler yapılmadıkça, 2015’te BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde belirlediği hedefler kapsamında 2030 yılı için hiçbir ülkede cinsiyet eşitliği sağlanamayacak.

Fotoğraf: Euronews

Uluslararası sivil toplum örgütü Equal Measures 2030’un rapora göre dünya genelinde cinsiyet eşitliği kapsamında önemli bir ilerleme kaydedilemezken, bazı alanlarda eşitsizlik daha da derinleşiyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden biri olan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’, kadınlar ve kız çocuklarına karşı ayrımcılığı her yerde ortadan kaldırmayı hedefliyor. Hala bazı bölgelerde işgücü piyasasında büyük eşitsizlikler var, kadınlar işe eşit erişime sahip değiller. Cinsel şiddet ve istismar, ücretsiz bakım ve ev işlerinin eşitsiz bölüşümü ve kamu görevlerinde ayrımcılık hala büyük engel teşkil ediyor.

Listenin ilk sıralarında İskandinav, son sıralarında ise Afrika ülkeleri

Yapılan araştırmada 129 ülkede cinsiyet eşitliği ölçüldü. Kadın istihdamı, gelir eşitliği ve kadına şiddet gibi veriler dikkate alınarak her ülkeye 0 ile 100 puan arasında bir değer verildi. Genel sonuçlara bakıldığında, cinsiyet eşitliği için “üst düzey çaba” anlamına gelen 90 puanı elde eden hiçbir ülke yok.

Listeye bakıldığında 129 ülke arasından yalnızca 21 ülkenin 80 veya yukarısında puan aldığı görülüyor. Ayrıca 21 ülke de listede “çok yetersiz” anlamına gelen 50 puanın altında yer alıyor.

Listenin en başında 89,3 puan ile yer alan Danimarka’yı, yine İskandinav ülkelerden Finlandiya, İsveç ve Norveç takip ediyor. Rapora göre, cinsiyet eşitsizliğinin en derin yaşandığı listenin son üç sırasında yer alan Sahra Altı Afrika ülkeleri Çad, Demokratik Kongo.

Türkiye cinsiyet eşitliğinde 70’nci sırada

Türkiye ise listede cinsiyet eşitliğinde 65,2 puan ile 70’nci sırada bulunuyor. ABD ise bazı eyaletlerinde kürtaj hakkını sınırlamasına rağmen listede 28. sıraya kadar düştü.

Equal Measures 2030 Müdürü olan Alison Holder, “Benim için daha da rahatsız edici olan, çok düşük puan alan ülkelerde 1,4 milyar kadın ve kız çocuğunun yaşıyor olması” diye belirtti.

25 Eylül 2015’te Birleşmiş Milletler liderleri tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Sustainable Development Goals – SDGs), 2030 yılına kadar eşitsizlik ve adaletsizlikle savaşmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve yoksulluğu sona erdirmeği amaçlıyor.

Kaynak: Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Haziran 2019