Hindistan’da Kadınların Zaferi: Kerala’da İki Kadın ‘Yasaklı’ Tapınağa Girdi

Hindistan’da kadınların girişinin dini kurallarla yasaklandığı ancak Yüksek Mahkeme’nin kararıyla kadınların kullanımına açılan Sabarimala Tapınağı’na iki kadın ilk kez girdi.

Fotoğraf: Reuters

Ülkenin güneyinde yer alan Kerala eyaletinde bulunan tapınağa ‘regl görme yaşında’ olarak görülen 10 ile 50 yaş arasındaki kadınlar alınmıyor.

Bu karara karşı dava açan kadınlar, 2018 yılının Ekim ayında Yüksek Mahkeme’de görülen davayı kazanmış fakat tapınaktakilerin engellemesi nedeniyle bugüne kadar Sabarimala’ya girmeyi başaramamıştı.

Tapınak birkaç saatliğine kapandı

42 yaşındaki Bindu Ammini ve 44 yaşındaki Kanaka Durga, tapınağa girmeyi başardı. Ammini, “Sabahın ilk saatlerinde tapınağa girdik ve idolü birkaç dakika gördük” dedi.

Ammini, yönetimin kendilerine yardımcı olduğunu, ancak tapınağa girmeden önce yapılan ritüelleri protestocular tarafından fark edilmemek için yapmadıklarını söyledi. Ammini ve Durga, 24 Aralık’ta da tapınağa girmeye çalışmış ancak saldırılar nedeniyle ziyaretlerini gerçekleştirememişti.

Kadınların tapınağı ‘kirlettiğini’ söyleyen tapınak yönetimi, olayın ardından tapınağı kapattı. Birkaç saat boyunca ‘arındırma ritüelleri’ yaptığını söyleyen Sabarimala Tapınağı yönetimi tapınağı yeniden açtı.

Sabarimala yönetimi gibi tapınağın ‘kirlendiğini’ savunan Hindular ise polisle çatıştı. Dört saatten uzun süren çatışmada polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı, bir kadın polis memuru ve bazı gazeteciler saldırıya uğradı.

Kadınların tapınağa girmesinin tarihi bir gelişme olarak niteleyen Kerala Eyalet Başbakanı Pinarayi Vijayan, yaşananların ardından tapınağın kapanmasının mahkeme kararına aykırı olduğunu söyledi.

Hafta başında yaklaşık 5 milyon kadın, kadın-erkek eşitliğine vurgu yapmak için Kerala’da 620 kilometrelik bir insan zinciri oluşturmuştu.

Seçim öncesinde ana gündem maddelerinden

Bir tepenin üzerinde yer alan ve her yıl milyonlarca erkeğin çıplak ayak ziyaret ettiği Sabarimala, Hindistan’da 10-50 yaş arasındaki tüm kadınların girişini yasaklayan birkaç tapınaktan biri.

İktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi kadınların tapınağa girmesine izin verilmesinin Hindu değerlerine aykırı olduğunu söylüyor.

Muhalefet, Başbakan Narendra Modi’yi, partisinin en büyük oy tabanını oluşturan Hinduların desteğini kazanabilmek için ‘dini yönden ayrımcı’ bir siyaset gütmekle suçluyor.

Ülkedeki kriz, bahar aylarında yapılacak milletvekilliği seçimleri öncesinde ana gündem maddelerinden biri.

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Ocak 2019