İBB’de Bir İlk: Yeni Yönetim Kadrosunda 5 Kadın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üst yönetim kadrosuna beş kadın atandı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Kazanım olarak görüyorum ve şimdilik yetmez ama evet diyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni yönetim kadrosunu dün kamuoyuna tanıttı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun birlikte çalışacağı isimler arasında, Genel Sekreter Yardımcıları Şengül Altan Arslan, Yeşim Meltem Şişli, Medya A.Ş’nin yöneticisi İpek Elif Atayman, Şehir Hatları Genel Müdürlüğü’ne atanan Sinem Serhan Dedetaş, İstanbul Personel Yönetim Anonim Şirketi’nin başına getirilen Banu Saraçlar da yer alıyor.

İmamoğlu, sözünü tutuyor

31 Mart yerel seçim öncesinde Ekrem İmamoğlu Sancaktepe’de yaptığı konuşmasında İBB bünyesinde kadın çalışanların oranına dikkat çekerek, “Büyükşehir belediyesinde yüzde 3 seviyesinde kadın çalışan var üst yönetimde facia. Ben söz veriyorum en az yüzde 35-40’a kadar kadınların büyükşehir belediyesinde çalışma oranını yükselteceğiz” şeklinde konuşmuştu.

Kaftancıoğlu: “Üreten biziz yöneten de biz kadınlar oluncaya kadar mücadeleye devam”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB’de gerçekleşen bu değişimi Bianet’e yaptığı açıklamada şöyle değerlendirdi:

“Kadın yöneticilerin kadın mücadelesi de diğer mücadeleler gibi uzun erimli bir mücadele. Ve bu mücadele sadece kadınlarla değil cinsiyet eşitliğine inanan herkesle birlikte yapılacak bir mücadeledir. Özellikle kadın mücadelesi ve siyasette kadın temsiliyeti açısından mücadeleyi büyütmek yerine bir şeyler talep eden -meli/malı ‘lı cümleleri kabul etmiyorum.”

“Sihirli değneğimiz olmadığını bilerek talep etmenin ötesinde hakkımız olanın mücadelesini vererek eninde sonunda tüm kadınların haklarını sonuna kadar alacaklarına inanıyorum.”

“Bu bağlamda İBB atamalarında da şu ana kadar yüzde sıfır olan üst yönetimde yüzde 25 kadın temsiliyetinin olmasını bir kazanım olarak görüyor ve şimdilik yetmez ama evet diyorum.”

“Üreten biziz yöneten de biz kadınlar oluncaya kadar mücadeleye devam ama söylenmeye değil.”

Sinem Dedetaş Hakkında

İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamladı. 2004 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Mühendisi unvanı ile mezun oldu.

Yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları bölümünde devam etti. Lisan eğitimi ardından sonlu elemanlar hesaplamaları üzerine uzman mühendis, çelik yapılar dizayn mühendisi ve İtalyan Loydu’nda plan onay mühendisi olarak çalıştı.

2012’de denizcilik, danışmanlık, gözetim ve mühendislik hizmetleri veren Matesis’in kurucu ortaklığını yaptı.

Çalışma hayatına firmasında devam etti. 2014-2016 yılları arasında Gemi Mühendisleri Odası yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Mesleği dışında dil bilimi, mitoloji ve sosyoloji alanları ile ilgileniyor. Spor olarak binicilik yapıyor.

Banu Saraçlar Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü’nden mezun oldu.

Marmara Üniversite’nde İnsan Kaynakları alanında Yüksek Lisans Eğitimi yaptı.

2004’te Turkcell ve grup şirketlerinde İnsan Kaynakları alanında çeşitli yöneticilik pozisyonlarında görev aldı.

Önceki kariyerinde Eczacıbaşı Menkul Değerler, Advantage ve Altınyıldız gibi Türkiye’nin önde gelen firmaları yer alıyor.

İpek Elif Atayman Hakkında

Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu.

1991-1998 yılları arasında farklı ulusal kanallarda görsel yönetmenlik ve muhabirlik yaptı.

90’lı yılların sonlarında ayrıldığı televizyon sektörünün ardından 11 yıl boyunca Şişli Belediye Başkanlığı Basın Yayın ve Halkla İlişkilerden sorumlu danışmanlık görevini yürüttü.

Bu süre zarfında pek çok özel kurum ve kuruluşla ortaklaşa projeler ve sosyal sorumluluk kampanyaları düzenledi.

Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamlayan Dr. Atayman, siyasi kişi ve kurumların yanı sıra çeşitli sektörlerden farklı kurum ve şirketlere iletişim danışmanlığı yaptı.

2010 yılında Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünden “Politik Sinema: Costa Gavras” üzerine yaptığı tez çalışması ile doktorasını aldı.

Ayrıca, Mart 2016/Ekim 2018 tarihleri arasında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığında, Basından sorumlu Başkan Danışmanlığı görevini de yürüttü.

Basın Konseyi Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Marmara Grubu Vakfı Akademik Konsey üyesidir.

Yeşim Meltem Şişli Hakkında

Yeşim Meltem Şişli, 1963’te doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. 1986 yılında iş hayatına atıldı. 33 yıllık iş hayatının 27 yıla yakınını enerji sektöründe çalışarak geçirdi. 1992-2007 yılları arasında Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’de (TEİAŞ) çalıştı ve buradan emekli oldu. Türkiye’nin önemli elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinde üst yönetici olarak görev yaptı.

Dünya Bankası Projeler Gr. Koordinasyon Müdürlüğü’nde müdür yardımcısı olarak, Elektrik Piyasa Hizmetleri ve Mali Uzlaştırma Daire Başkanlığı’nda müdür olarak çalıştı.

Şengül Altan Arslan Hakkında

Şengül Altan Arslan, Hacettepe Üniversitesi Pisikoloji bölümünü bitirdi.

Arslan, iş hayatına Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nde başladı. 5 yıl engelliler alanında çalıştıktan sonra 2007 yılında, Başbakanlık Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü’ne geçti. Genel Müdürlükte Daire Başkanlığı görevinde bulundu ve 2011 yılındaki kamunun yeniden yapılanması kapsamındaki çalışmalar neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Müşavir olarak atandı.

Hacettepe Üniversitesinden sosyal psikoloji alanında, TODAİE den ise kamu yönetimi alanında uzmanlık aldı.

Doktorasını Gazi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında tamamladı.

Aynı zamanda Doğu Akdeniz ve Hacettepe Üniversitesi’nde dersler verdi.

Kamu-üniversite işbirliği, engelliler, toplumsal cinsiyet, kadına karşı şiddet gibi konularda yayımlanmış makalelerinin yanı sıra “Ders Kitaplarında Cinsiyet Ayrımcılığı” başlıklı bir de kitabı bulunmaktadır.

Kaynak: Bianet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi

 

 

 

 

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ağustos 2019