İklim Aktivisti Greta Thunberg Dünya Liderlerine Seslendi

Genç iklim aktivisti Greta Thunberg, iklim değişikliğiyle mücadele için kurulan R20 koalisyonuna üye ülkelerin katıldığı Avusturya Dünya Zirvesi’nde, dünya liderlerini küresel ısınmanın ciddiyetini tanımaya ve durdurmak için yeterli önlem alınmadığını kabul etmeye çağırdı: “Bu, Facebook’ta ‘beğeni butonu’na basabileceğiniz bir şey değil, insanlığın karşılaştığı en büyük krizdir.”

Fotoğraf: Lisi Niesner/Reuters

Zirvede konuşan Greta, iklim değişikliğini bazı siyasilerin ve iş insanlarının yaptığı gibi, “yeni yeşil işler, yeni şirketler ve yeşil ekonomik büyüme yaratma fırsatı” olarak tanımlamanın yanlış olduğunu belirtti.

“Bu her şeyden önce acil bir durum ve herhangi bir acil durum değil. Bu, insanlığın karşılaştığı en büyük krizdir, ”dedi. “Bu Facebook’ta ‘beğeni butonu’na basabileceğiniz bir şey değil.”

Greta’nın geçtiğimiz yaz İsveç parlamentosu önünde tek başına protesto gösterisiyle başlattığı hareket, dünyadaki öğrenci protestolarına ilham verdi. Avrupa’daki yeşil partiler Greta’yı iklim değişikliği sorununu ön plana çıkarmak için bir rol model olarak benimsedi.

Politikacıların riyakarlığına vurgu yapan Greta, “Politikacılar hem iklim değişikliğinin çok önemli olduğunu ve durdurmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylüyor, hem de havaalanlarını çoğaltmak, yeni kömür santralleri ve otoyollar inşa etmek istiyorlar. Sonra dünyanın diğer tarafındaki bir toplantıya katılmak için özel bir jetle uçuyorlar, ” dedi.

Dünya liderlerini Eylül ayında New York’taki iklim zirvesine davet eden BM Genel Sekreteri António Guterres, ülkelerin Paris’in iklim anlaşmasının küresel ısınmayı 3,6 derecenin çok altında tutma hedefine ulaşmak için yeterince çaba göstermediğini söyledi.

Guterres, fosil yakıt sübvansiyonlarının ve fosil yakıt şirketlerine devlet desteğinin sona ermesini talep etti ve vergi mükelleflerinin parasının gezegene zarar vermek için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

“Birçok kişi hala fosil yakıt sübvansiyonlarının insanların yaşam koşullarını iyileştirmenin bir yolu olduğunu düşünüyor. Daha yanlış bir fikir olamazdı. Yaptığımız şey, vergi mükelleflerinin parasını kullanarak, kasırgaları güçlendirmek, kuraklığı yaymak, buzulları eritmek, mercanları beyazlatmak yani dünyayı yok etmek.”

Kaynak: Washington Post

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Mayıs 2019