İklim Aktivisti Greta Thunberg’e “Alternatif Nobel Ödülü”

16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, “alternatif Nobel Ödülü” olarak bilinen “Doğru Yaşam Ödülü”ne layık görüldü.

Fotoğraf: Common Dreams

Doğru Yaşam Vakfı’nın çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg’in “Bilimsel gerçekleri yansıtarak acil iklim hareketine yönelik siyasi talepleri teşvik ettiği ve güçlendirdiği” için bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Ayrıca yapılan açıklamada, İsveç merkezli insan hakları ödülünün sahibi olan Thunberg’in “Yaklaşan iklim felaketine katlanmama konusundaki kararlığının milyonlarca akranına seslerini yükseltmeleri ve hızlı bir şekilde iklim eylemi talep etmeleri için ilham verdiği” belirtildi.

2018 Ağustos ayında Thunberg’in okulu kırarak, İsveç Parlamentosu önünde yaptığı oturma eylemleri ile başlattığı küresel iklim hareketi büyük bir dalga yarattı.

Thunberg’in yaklaşan iklim felaketine karşı harekete geçme çağrısına destek vererek bu dalgaya katılan milyonlarca insan, 20 Eylül cuma günü dünya genelinde iklim grevine katıldı. 169 ülkede gerçekleşen bu grevde 4 milyona yakın genç, politikacılar ve karar mekanizmalarından iklim krizine çözüm bulmalarını talep etti.

“Doğru Yaşam Ödülü”nün bu yılki sahipleri arasında Thunberg’in yanı sıra Sahralı insan hakları savunucusu Aminatou Haidar, Çinli kadın hakları aktivisti Avukat Guo Jianmei ve Brezilyalı Amazon ormanları savunucusu Davi Kopenawa da bulunuyor.

Doğru Yaşam Vakfı tarafından ödül sahiplerinin her birine ödülün yanı sıra, çalışmalarına katkı sağlaması amacıyla 94 bin Euro nakit para veriliyor.

Kaynak: Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Ekim 2019