İklim Krizi İçin “Sivil İtaatsizlik”: Jane Fonda’dan 14 Haftalık Eylem Planı

İklim krizi protestosu yaptığı Washington’daki ABD Kongre binası önündeki merdivenlerde gözaltına alınıp serbest bırakılan 81 yaşındaki ABD’li oyuncu ve aktivist Jane Fonda, 14 hafta boyunca sivil itaatsizlik eylemlerine devam edecek.

GBP News

81 yaşındaki Amerikalı aktris Jane Fonda, geçtiğimiz günlerde Washington’da iklim değişikliği protestosuna katıldı. Protestonun sonunda başkent polisi tarafından tutuklanan ünlü oyuncu, daha sonra serbest bırakıldı.

CBS News kanalının haberine göre, eylemcilere alanda toplanma, engel teşkil etme ve rahatsızlık etme gibi suçlamalar yöneltildi.

İlham kaynağı Greta Thunberg

Fotoğraf: Independent Turkish

Daha önce Kara Panterler’i destekleyen ve Amerika Yerlilerinin, askerlerin ve çalışan annelerin hakları için protesto yürüyüşlerine katılan Fonda, 1970’te ABD’nin Vietnam Savaşı’na karşı çıkan gösterilerde yer aldığı için tutuklanmıştı. Fonda, kadın sorunları konusunda da aktif olarak çalışan bir aktivist.

16 kişinin daha gözaltına alındığı ve Washington kongre binası önünde düzenlenen protesto eyleminden sonra Fonda, “Fire Drill Fridays” (Yangın Tatbikatı Cumaları) adıyla 14 hafta boyunca her Cuma bu protestolara katılacağını açıkladı. İsveçli genç aktivist Greta Thunberg’in ona ilham olduğunu ve herkesin desteklemesi gerektiğinden bahsetti.

“Bu durumu daha fazla sineye çekemeyiz”

Ünlü oyuncu  geçtiğimiz günlerde Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, iklim değişikliğiyle mücadelede daha aktif rol üstlenmek için başkent Washington’a taşınma kararı aldığını söylemiş ve her cuma Kongre binasının merdivenlerinde gösteri yapacağına dair ant içmişti.

Fonda, “Fire Drill Fridays”  adını verdiği hareketle ilgili açtığı internet sitesindeki bildirisine, “Greta Thunberg’in de dediği gibi ‘Evimiz yanıyor’ ve harekete geçmemiz gerekiyor” söyleriyle” başlamış ve yazının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

“İklimimiz için verdiğimiz mücadelenin merkez üssüne daha yakın olmak için Washington DC’ye taşındım. Gençliğimizin yarattığı inanılmaz hareketten ilham ve cesaret alarak yağmur çamur demeden her cuma Kongre binasında olacağım. Bundan böyle seyirci kalamam ve seçilmiş yetkililerimizin meseleyi görmeden gelmesine, -daha da kötüsü- gezegenimizi kendi çıkarları için yok eden sanayileri cesaretlendirmelerine izin veremem. Bu durumu daha fazla sineye çekemeyiz.”

Fonda’nın ocak ayına kadar planladığı gösterilerde, Yeşil Yeni Anlaşma’dan, yerli toprakların korunmasına kadar her hafta ayrı bir konuya odaklanılması bekleniyor. Fonda, iklim değişikliğinden muzdarip olan topluluklarda kadına yönelik şiddetin nasıl artığını tartışarak “bağlantılar kurmak” istediğini ifade ediyor.

Kaynak: Washington Post, Independent Turkish, Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Ekim 2019