İklim Politikalarında Dünyanın En Etkili Kadın Liderleri

Dünyanın dört bir yanında gençlerin iklim değişikliğini önlemek için ayaklandığı bir zamanda, bu konuda etki yaratma gücüne sahip, politika değişikliğine ön ayak olan liderleri desteklemek her zamankinden daha büyük bir önem taşıyor.

Apolitical’ın açıkladığı “İklim Politikalarında Dünyanın En Etkili İnsanları” listesinin yarısından fazlasını kadınlar oluşturuyor. Uzmanlardan ve UNDP, Harvard, Oxford, Bloomberg Hayırseverleri, İklim Eylem Ağı gibi önde gelen kuruluş tarafından gösterilen yüzlerce aday arasından seçilen 100 kişinin yer aldığı bu liste politikacıları, kamu çalışanlarını, akademisyenleri ve aktivistleri bir araya getiriyor.

Bu listede, farkındalık artırma ve değişim talebi açısından çok önemli çalışmalar yürüten tanınmış iklim savunucuları olduğu gibi, yerel topluluklarda fark yaratan ve idari değişimin arkasındaki itici güçler olan yükselen yıldızlar da var.

İlk 20’ye giren iklim kadınlarını biraz daha yakından tanıyalım.

Alexandria Ocasio-Cortez, Kongre Üyesi, ABD Kongresi

Alexandria Ocasio-Cortez, Amerikalı bir politikacı ve aktivist. Ocak 2019’da ABD’nin en genç kongre üyesi oldu ve siyasi kariyeri daha yeni başlamış olsa da yenilikçi fikirleriyle ABD’de yeni bir siyasi hareketlilik başlattı. İklim değişikliğini ve ekonomik eşitsizliği önlemek üzere ABD’nin temiz enerjiye geçmesini sağlayacak ekonomik teşvik programlarından oluşan Yeşil Yeni Anlaşma’nın baş savunucusu. Anlaşma, Ocasio-Cortez’in seçim kampanyasında merkezi bir rol oynadı ve yüzlerce Demokrat, 2020 başkanlık seçimlerinde destekleyeceklerini ifade etti.

Anne Hidalgo, Paris Belediye Başkanı

Anne Hidalgo, 2014’ten bu yana Paris belediye başkanı olarak görev yapıyor. İklim değişikliğiyle mücadelede önde gelen 90 kenti bir araya getiren C40 Şehirleri kuruluşunun başkanlığına seçilmeden önce, Aralık 2015’te BM Genel Sekreteri’nin Şehirler ve İklim Değişikliği Özel Elçisi Michael Bloomberg ile Yerel Liderler İçin İklim Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. CityLab 2018’de, Hidalgo yönetimindeki Paris’in “şehirlerin iklim değişikliğinin önüne geçilmesi ve eylem planlaması konusunda bir model olabileceğini” söyledi.

Catherine Mckenna, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı, Kanada

Catherine McKenna, 2015 yılında Kanada parlamentosunda Ottawa’dan seçilen ilk kadın milletvekili olarak göreve başladı ve kısa süre sonra Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı olarak atandı. Görevdeyken, Paris Anlaşması üzerinde çalıştı ve Kanada’nın iklim değişikliğini ele almak ve temiz bir ekonomi geliştirmek için şehirler, bölgeler ve Yerli halkla birlikte ilk eylem planını hayata geçirdi.

 Greta Thunberg, İklim Aktivist

Greta Thunberg, İsveçli 16 yaşında bir iklim aktivisti. Ağustos 2018’de, İsveç parlamentosu önünde iklim değişikliğine karşı okul grevine başlayan Greta, dünya çapında tanındı. Hükümetin Paris Anlaşması’na uygun olarak karbon emisyonlarını azaltmasını talep etti ve her gün okul saatlerinde parlamento önünde oturarak hükümeti protesto etti. Aylar içinde BM İklim Değişikliği Konferansı’da, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşma yaptı. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere ilham verdi: 270 kasaba ve şehirden 20.000’den fazla öğrenci benzer grevlerde yer aldı.

Hilda Heine, Marshall Adaları Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Hilda Heine, Marshall Adaları’nın Cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı olarak, dünyadaki hükümetleri iklim değişikliğine karşı harekete geçmeye ve Paris Anlaşması taahhütlerini yerine getirmeye çağırdı. İklim değişikliği sebebiyle tehdit altında olan 48 ülkenin ittifakını temsil eden Climate Vulnerable Forumu’na başkanlık ediyor Heine, Marshall Adaları’nın 2050’ye kadar karbon nötr hale geleceğini taahhüt etti. İklim değişikliğinin kadınlar üzerindeki orantısız etkisinin ve kadınların iklim eylemliliğindeki rolünün altını çiziyor.

 Jennifer Morgan,  Greenpeace Genel Müdürü

Jennifer Morgan, iklim değişikliği, ormansızlaşma ve nükleer enerji gibi birçok konuda kampanya yürüten, dünyanın önde gelen çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace International’ın genel müdürü. Morgan, 2016’dan beri Yeni Zelandalı aktivist Bunny McDiarmid’le birlikte kuruluşa liderlik ediyor. Morgan, Greenpeace’e katılmadan önce, Dünya Kaynakları Enstitüsü’ndeki İklim Programı’nın Küresel Direktörü, Üçüncü Nesil Çevrecilik’in Küresel İklim Değişikliği Direktörü ve Dünya Doğa Fonu’nun Küresel İklim Değişikliği Programı Lideri olarak görev yaptı.

Josefa Leonel Correia Sacko, Kırsal Ekonomi ve Tarım Direktörü, Afrika Birliği Komisyonu

Josefa Leonel Correia Sacko, alanında saygın bir tarım uzmanı. Afrika Birliği Komisyonu’nun kırsal ekonomi ve tarım direktörü olan Sacko, daha önce Tarım Bakanı ve İklim Değişikliği Elçisi olarak görev yaptı. Afrika Kalkınma Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü de dahil olmak üzere uluslararası kuruluşlarda konuşmalar yaptı.

Katharine Hayhoe, İklim Teknolojisi Direktörü, Teksas Teknik Üniversitesi

Katharine Hayhoe, Teksas Teknik Üniversitesi’nde atmosfer bilimcisi ve siyaset bilimi profesörüdür. İklim değişikliği konusunda uzman olan Hayhoe, küresel ısınmaya ilişkin farkındalığın yaratılmasında inancın rolünü vurguladığı “A Climate for Change: Global Warming Facts for Faith-Based Decisions” kitabının yazarıdır. 2014’ün 3. Ulusal İklim Değerlendirmesi de dahil olmak üzere sayısız rapor hazırlamış, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 4. Değerlendirme Raporu için uzman görüşü sunmuştur. Amerikan Jeofizik Birliği’nden İklim İletişimi ödülü alan Hayhoe, TIME’ın 2014’ün en etkili 100 kişi listesinde yer aldı.

Marina Silva, Sürdürülebilirlik Partisi Sözcüsü, Brezilya

Marina Silva, Brezilya’daki Sürdürülebilirlik Partisi’nin sözcüsüdür. Ailesi Amazon yağmur ormanlarında kauçuk üreticisi olan Silva, Amazonların ormansızlaştırılmasına karşı yürütülen protestoların öncülüğünü yapmıştır. Kauçuk üreticilerinin ormansızlaştırmaya ve yerinden edilmeye karşı yapılan bu barışçıl protestolar, yağmur ormanlarının çok büyük bir kısmını ve yüzlerce ailenin yaşamını kurtarmıştır. Brezilya siyasetine büyük katkılar sağlamış olan Silva 2018’de, yolsuzlukla mücadele kampanyasıyla cumhurbaşkanı adayı oldu ve Çevre Bakanı olduğu dönemde, ormansızlaşmayı yüzde 60 oranında azaltmayı ve Amazon Fonu’nu hayata geçirmeyi başardı. Goldman Environmental Prize for South & Central America Ödülü’nü kazandı ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından Dünya Şampiyonu ilan edildi.

Patricia Espinosa, Genel Sekreter, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC)

Patricia Espinosa, Meksikalı bir siyasetçi ve diplomat, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) mevcut genel sekreteri. Espinosa, iklim değişikliğine karşı verilen küresel mücadeleyi desteklemekte, iklim sisteminin dengesini korumak için sera gazı yoğunluğunun kontrol altına alınmasına yönelik ortak eylem planları hazırlamaktadır. Espinosa, hükümetlerarası müzakereler yürütmenin yanı sıra, danışmanlık ve iklim eylemliliği konusunda farkındalık çalışmaları yapıyor. Espinosa daha önce Meksika’nın Dışişleri Bakanı ve Avusturya, Almanya, Slovenya ve Slovakya büyükelçisi olarak görev yaptı.

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Nisan 2019