COP25 Gündemi: İklim Yasası Mart Ayında Avrupa Parlamentosu’nda

AB Komisyonu’nın ilk kadın başkanı Ursula Von der Leyen, Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda (COP25) ‘AB’nin iklim değişikliğiyle mücadelesini geri dönüşü olmayan bir yola sokmak’ için ilk Avrupa iklim yasasını Mart ayında parlamentoya sunacaklarını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, AB’nin ‘iklim değişikliğiyle mücadelesini geri dönüşü olmayan bir yola sokmak’ için gelecek Mart ayında Avrupa Parlamentosu’na bir yasa sunacaklarını açıkladı.

İspanya‘nın başkenti Madrid‘de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği 25. Taraflar Konferansı’na (COP25) katılan AB Komisyonu’nun yeni başkanı Von der Leyen,  AB’nin iklim değişikliğine karşı önlemlerini ilk kez Avrupa yasası olarak geri dönüşü olmayan bir çizgiye taşıyacaklarını duyurdu

Konferansın genel kurulunda konuşan der Leyen, çıkaracakları yasayla AB ülkelerinin temiz ve uygun bir enerji kullanımına geçeceğini, enerji dolaşımını güçlendireceğini ve biyoçeşitlilik stratejisi oluşturacağını ifade etti.

COP25 neyi amaçlıyor?

COP25, iklim değişikliği ile mücadele amacıyla ülkelerin üzerinde anlaştığı Paris İklim Anlaşması’nın ne ölçüde uygulandığını denetlemek amacıyla düzenlenen uluslararası bir konferans.

Bu yıl İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan konferansa 196 ülkeden delegelerin yanı sıra Avrupa Birliği’nden ve uluslararası birçok organizasyondan temsilci katılıyor.

Kaynak: İklim Haber

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Aralık 2019