İlk Çalıştayımızı Gerçekleştirdik: “Kadın, Güvenlik ve Barış Perspektifinden Türkiye’de Sayılarla Kadın Raporu 2018”

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nun lansmanını yaptığımız 29 Mayıs günü,  ilk çalıştayımızı da gerçekleştirdik.

Dış Politikada Kadınlar İnisiyatifinin kurucusu ve Okan Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi müdürü Doç. Dr. Zeynep Alemdar, hazırladığı “Kadın, Güvenlik ve Barış Perspektifinden Türkiye’de Sayılarla Kadın Raporu 2018” isimli raporu sundu. Rapor Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nu da destekleyen Operation1325 ve bileşenimiz Dış Politikada Kadınlar iş birliği ile hazırlandı.

Rapor, Türkiye’de Kadın Barış Güvenlik Yasal Çerçevesi, Kadınlar ve Katılım, Kadınların Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi, Türkiye’nin Uluslararası Barış ve Güvenlik Gündeminde Kadınlar başlıkları altında Türkiye’deki kadınların mevcut koşullarını sayılarla ele alıyor. Yasal çerçeve, meclisten, kamu kurumlarına, sendikalara, polisten jandarma teşkilatına kadar kadınların katılımı ile ilgili mevcut verinin toplandığı rapor, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1325 Sayılı Kadınlar, Barış ve Güvenlik Kararının Türkiye’de uygulanmasına yönelik atılacak adımlar için tavsiyeler içeriyor.

Zeynep Alemdar’ın raporu aktarmasının ardından çalıştay katılımcılarıyla rapor ve öneriler tartışıldı. Çalıştaya İnisiyatifin geçen yıl tamamladığı BMGKK 1325 için İlk Adımlar Projesi’nin  de katılımcıları olan Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Kadın için Kadının İnsan Hakları Derneği’nin yanı sıra, Demir Leblebi Derneği, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, SODEV’den katılımcılar, kadın hareketinden hak savunucuları, CHP Milletvekillerinden Gaye Usluer ve Sena Kaleli ve Türkan Elçi de katıldı. Katılımcılar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1325 Sayılı Kadınlar, Barış ve Güvenlik Kararının Türkiye’ye katabilecekleri ve bu alanda bir ulusal eylem planını hazırlayarak barış süreçlerine nasıl katkıda bulunabileceklerini dile getirdiler.

Raporun tamamını yakında sitemizde okuyabileceksiniz.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Mayıs 2018