İlk Koronavirüsü Keşfeden Kadın: June Almeida

İnsana bulaşan ilk koronavirüsü keşfeden kişi, görüntüleme, teşhis ve tanıda çığır açan İskoç virolog June Almeida’ydı.

Virolog June Hart, 1930’da Glasgow’da doğdu. Okuldan çok kısıtlı bir eğitimle ayrıldı ancak Glasgow Kraliyet Reviri’nde histopatoloji bölümünde laboratuvar teknisyeni olarak iş buldu.

Daha sonra kariyerini ilerletmek için Londra’ya taşındı ve 1954 yılında Venezuelalı ressam Enriques Almeida ile evlendi.

Daha sonra Toronto’ya taşınan Almeida, Ontario Kanser Enstitüsü’nde çalıştı. Burada virüsleri antikor kullanıp kümeler halinde daha iyi görselleştiren bir yönteme öncülük etti.

Almeida, 1964’te St. Thomas Tıp Okulu’nda çalışmaya geri çağrıldı. Burası aynı zamanda Başbakan Boris Johnson Covid-19’a yakalanınca tedavi gördüğü yer.

Dönüşünde Salisbury’de soğuk algınlığı ünitesinde araştırma yapan Dr. David Tyrrell ile çalışmaya başladı.

İlk insan koronovirüsünün keşfi

Dr. Tyrrell, gönüllülerden gelen burun yıkamalarını inceledi ve ekibi, soğuk algınlığı ile ilişkili birkaç ortak virüsü çıkarabildiklerini ancak hepsinde olmadığını keşfetti.

Gönüllülere soğuk algınlığı semptomlarını iletebildiklerini ancak rutin hücre kültüründe büyütemediklerini keşfettiler.

Bununla birlikte gönüllü çalışmaları belirtilerin büyümesinin organ kültüründe olduğu gösterdi ve Dr. Tyrrell bunun elektron mikroskopundan görülüp görülemeyeceğini merak etti.

Virüs partiküllerini numune şeklinde alan June Almeida’ya örnek gönderdiler, o da bunları tam aynısı olmamakla birlikte grip virüsü gibi niteledi. Almeida, ‘ilk insan koronavirüsü’ olarak tanınan virüsü de tespit etmiş oldu.

Taç ve hale simgesi

Almeida’nın makalesi akademik meslektaşlarının incelemesinden geçen bir dergi tarafından reddedildi, çünkü meslektaşları, ürettikleri görüntülerin yalnızca grip virüsü parçacıklarının kötü birer resimleri olduklarını söyledi.

İlk insan koronavirüsünün keşfi 1965 yılında British Medical Journal’da yazıldı ve gördüklerinin ilk fotoğrafları iki yıl sonra General Virology Journal’da yayınlandı.

Bunu koronavirüs olarak adlandıranlar St Thomas’ta Profesör olan Tony Waterson ile birlikte Dr. Tyrrell ve Dr. Almedia idi. Bu ismin nedeni virüse ait görüntünün tepesinde bir taç veya hale imgesiydi.

Dr. Almeida daha sonra doktorasını aldığı yer olan Londra’daki Lisansüstü Tıp Fakültesi’nde çalıştı.

Kariyerini, görüntüleme virüsleri alanında ismini çeşitli patentlerle süsleyen Wellcome Enstitüsü’nde bitirdi.

June Almeida 2007 yılında 77 yaşında öldü.

Şimdi ölümünden 13 yıl sonra, bugünün dünyasında hızla yayılan virüs hakkındaki öncü çalışmaları ile hak ettiği değeri görüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
16 Nisan 2020