İlke Özyüksel’e 2019 Mustafa Koç Spor Ödülü

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Mustafa Koç Spor Ödülü”, ‘modern pentatlon’ branşında 7 dünya rekoruna sahip ve bu alanda Türkiye’den olimpiyatlara katılacak ilk sporcu unvanını da kazanan İlke Özyüksel’in oldu.

Olimpiyat Komitesi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı’yken 21 Ocak 2016’da 56 yaşındayken kalp krizi geçirerek vefat eden sporcu, yönetici ve destekçi olarak spora katkılarıyla da bilinen Mustafa V. Koç adına üç yıldır düzenlenen spor ödülünün bu yıl ki kazananı belli oldu.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Caroline N. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Asbaşkanı Prof. Dr. Uğur Erdener’in jüri koltuğundaydı.

Koç Holding ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi iş birliğiyle düzenlenen “2019 Mustafa V. Koç Spor Ödülü”, ‘modern pentatlon’ branşında 7 dünya rekoruna sahip ve bu alanda Türkiye’den olimpiyatlara katılacak ilk sporcu unvanını da kazanan İlke Özyüksel’in oldu.

Beş disiplinden oluşan, dört etkinlikte organize edilen, “modern pentatlon”; eskrim, yüzme, binicilik, laser-run (atış ve koşu)’dan oluşur.

Mustafa’nın hayalleri yaşıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi ve Mustafa V. Koç Spor Ödülü Jüri Başkanı Caroline N. Koç, eşi adına verilen ödül için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Mustafa, bir spor ödülü hayal ederken, savunucusu olduğu insani değerlerin; dostluk, birliktelik, mükemmeliyet, fair play gibi değerlerin spor yoluyla toplumda yaygınlaşmasına öncülük edeceği inancındaydı. Bu sebeple Mustafa V. Koç Spor Ödülü’nün kalıcı temasını, ‘olimpik değerlere katkı’ olarak belirledi” dedi. Caroline N. Koç, “Gerek tek yaşam alanımız olan dünyaya ve çevreye verdiğimiz tahribat, gerekse de inanılmaz boyutlara ulaşan eşitsizlikler bizlere bazı dersler veriyor. Almamız gereken en önemli dersin; değerlerimizi yeniden gözden geçirmek olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Klaus Schormann’a da teşekkürlerini sunan Caroline N. Koç, “Yenilikçi vizyonu, kadının spordaki yerine ve modern pentatlon branşına yaptığı büyük katkılar gelecek nesiller için yol açıcı nitelikte olmuştur. Kendisini bu spora adamış, dünya çapında fark yaratmış bir spor insanının bu önemli gecede bizlerle olması çok anlamlı ve değerli” diye belirtti.

“Bütün antrenörler beni bıraktı!”

“Türkiye’de hiç geçilmedim” diye ifade eden Özyüksel, “Pentatloncu olduğum için bir dönem bütün antrenörler beni bıraktı. Diğer sporcuların antrenörlerini gizli gizli dinleyerek kendimi geliştirdim” dedi.

Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü bitiren Özyüksel, Eski Modern Pentatlon Federasyon Başkanı’nın kızı da pentatloncu olduğu için bir süre dışlandığını, uzun süre antrenör bulmakta zorlandığını ifade etti.

Kendisine mentör olarak görme engeline rağmen üniversiteyi birincilikle bitiren annesini seçen Özyüksel, antrenmanlar nedeniyle, evden tek başına çıkamayan annesine vakit ayıramadığı için üzüldüğünü aktardı.

“Vazgeçmenin kelime anlamı bende yok”

Gecede yaşamıyla ilgili kısa bir belgesel gösterilen Özyüksel, ödüle ilişkin şunları söyledi:

“Mustafa Koç biraz hayallerimi, biraz kendimi gördüğüm biri. Fotoğraflarına baktığımda, videolarını izlediğimde, hayatını okuduğumda kendime çok yakın buluyorum. Yapmak istediğim sporları yapmış ve hepsini öğrenmek, bilmek istiyor. Hep daha fazlasını isteyen biri. Çok sıcak, çok herkesten. Arkasında birçok şey, pek çok yardım ve vefa bırakmış. Bu çok etkileyici. Benim de hayalimde olan bir şey. Onu ayıran en büyük özelliği bence bu. Spor artık benim hayatım, onu kendimden ayırt edemiyorum. İnsanlar spor yapmasaydın ne yapardın diye soruyorlar. Ben hep insanlara yardım ederken hayal kuruyorum ve elimden geldiğince bütün çocuklara yardım ettiğimi düşünüyorum. Hiçbir zaman adaletsiz olunmayan, haksızlığın olmadığı bir dünya hayal ediyorum. Vazgeçmenin kelime anlamı ise bende yok.”

Mustafa V. Koç Spor Ödülü Seçici Kurulu Hakkında

Mustafa V. Koç Spor Ödülü Seçici Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

  • FIFA Onursal Üyesi, UEFA Onursal Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik.
  • Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı ve Avrupa Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi.
  • İstanbul Aydın Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Kuter.
  • Türkiye Voleybol Federasyonu, Erkek Milli Takımlar ve Teknik Kurul Koordinatörü Semih Oktay.

İlke Özyüksel Hakkında

İlke Özyüksel, 1997 yılında Ankara’da doğdu. Özyüksel, spor ile 9 yaşında tanıştı. Şu an Altınordu kulübü sporcusu olarak kariyerini sürdürüyor. Türkiye adına olimpiyat mücadelesi veren “ilk modern pentatlet” olan Özyüksel, aynı zamanda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Sporcu Komisyonu üyesi.

Aldığı Ödüller

2012 Avrupa Yıldızlar B Şampiyonası, Varşova/Polonya- Gümüş Madalya.

2016 Avrupa Gençler Şampiyonası, Drzonkow/Polonya- Gümüş Madalya.

2016 Avrupa Şampiyonası, Sofya/Bulgaristan- Bronz Madalya.

2017 UIPM Dünya Kupası, Cairo/Mısır- Gümüş Madalya.

2017 UIPM Dünya Kupası, Drzonkow/Polonya- Bronz Madalya.

2017 Avrupa Gençler Şampiyonası, Barselona/İspanya- Bronz Madalya.

2017 Avrupa Şampiyonası, Minsk/Belarus- Bronz Madalya.

2018 UIPM Dünya Kupası, Cairo/Mısır- Bronz Madalya

2018 Avrupa Gençler Şampiyonası, El Prat De Llobregat/İspanya- Altın Madalya.

2019 UIPM Dünya Kupası, Szekesfehervar/Macaristan- Gümüş Madalya.

Kaynak: T24

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Eylül 2019