İnci Eviner’in “Harem” Adlı Eseri British Museum’daki Sergide

British Museum’un ev sahipliğini yaptığı, 10 Ekim 2019 – 26 Ocak 2020 tarihleri arasında “Doğudan ilham aldı-İslam dünyası Batı sanatını nasıl etkiledi?” adlı sergide, İnci Eviner’in “Harem” adlı eseri de sergileniyor.

Kültür.limited

İngiltere’deki British Museum’da düzenlenecek, Doğu ve Batı arasındaki büyüleyici kültürel ve sanatsal etkileşimlerin geçmişini izleyerek, İslam dünyasının yüzyıllar boyunca Batı sanatını nasıl etkilediğini araştıran sergide, Türkiye’den İnci Eviner‘in “Harem” (2009) adlı video eseri de bulunuyor.

Sergide çeşitli görsel ve dekoratif sanatlar bir arada

Doğu ve Batı arasındaki iç içe geçmiş sanatsal değişimlerin uzun geçmişini 15. yüzyıldan başlayarak bugün dahi hissedilen etkileriyle beraber ele alan sergide Avrupa, Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan çeşitli görsel ve dekoratif sanatlar bir araya geliyor.

Bu bağlamda sergide, İngiltere’deki British Museum ve Malezya’daki İslam Sanatları Müzesi’nin 15. yüzyıldan başlayarak koleksiyonlarına kattığı seramik, fotoğraf, cam, kostüm ve takılar da sergi kapsamında çağdaş eserlerle birlikte sergileniyor.

Kadın sanatçıların 21. yüzyıl perspektifinden “Oryantalizm”

21. yüzyıl perspektifinden Oryantalizm fikrini eserlerinde ters yüz eden, İnci Eviner’in de aralarında bulunduğu, dört kadın sanatçının eserleriyle son bulan sergi, bu sanat hareketinde Batı gözüyle Doğu’nun güzel ve merak uyandıran topraklar olarak temsil edilme biçimlerini inceleyerek Oryantalizm’in yalnızca resmi değil, çok daha geniş bir perspektifteki görsel ve dekoratif sanatları nasıl etkilediğini yansıtıyor.

İnci Eviner Hakkında

1956 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Resim Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitede yeterlik çalışmasını tamamladı.

İşlerini dünya çapındaki kişisel ve karma sergilerde sunmuş olan Eviner’in davet edildiği başlıca sergiler arasında, Gwangju Bienali (2018), Liverpool Bienali (2018), Sharjah Bienali (2017), Aichi Trienali (2016), İstanbul Bienali (2013 ve 2005), Selanik Bienali (2013), Asya Sanat Bienali (2013), Busan Bienali (2010), Şanghay Bienali (2008) vVenedik Bienali (1997 ve 2019) bulunuyor. İşlerinin sergilendiği müzeler arasında ise Drawing Center, Philadelphia Sanat Müzesi, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Massachusetts Güncel Sanat Müzesi, Palais des Beaux-Arts de Lille ve İstanbul Modern yer alıySharjah Bienali Ödülü’nün (2017) sahibi EvinerHeadlands Center for the Arts (San Francisco, 2017), Rauschenberg Foundation (Florida, 2017), SAM Art Projects (Paris, 2010), Musée d’art contemporain du Val-de-Marne (Vitry-sur-Seine, 2009), Cité Internationalé des Arts (Paris, 2008) ile InternaStudio & Curatorial Program’de (New York, 2004-2005) misafir sanatçı olarak bulundu.

Eviner aynı zamanda Kadir Has Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevine devam ediyor. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Galeri Nev İstanbul tarafından temsil ediliyor.

Kaynak: Kültür.limited, İncieviner.net

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Ekim 2019