İngiltere Anayasa Mahkemesi’nin İlk Kadın Başkanı Jonhson’a Geçit Vermedi

Fotoğraf: The Times

28 Ağustos’da Başbakan Boris Johnson Kraliçe 2. Elizabeth’e yeni yasama yılına hazırlık için zamana ihtiyacı olduğu gerekçesiyle Parlamento’yu askıya alma izni istemişti.

Muhalefet tarafından skandal olarak nitelenen karar, Boris Johnson’ın kendi taraftarları arasında dahi tepkiye neden olmuştu.

Karar kamuoyunda büyük tepki gördü. Yapılan protestolarda “darbeyi durdur” sloganları atıldı.

Baş yargıç Lady Hale: “Parlemento askıya alınamaz”

18 Eylül’de toplanan ve üç gün boyunca, eski Başbakan John Major dahil şikayetçi taraf ve Boris Johnson’ın avukatlarını dinleyen 11 yargıç, Parlamento’nun askıya alınmasının hukuka uygunluğu ve Boris Johnson’ın bunu yaparken Kraliçe’ye yanıltıcı bilgi verip vermediği, sorularının yanıtını aradı.

Baş yargıç Brenda Hale, kararı okurken “askıya alınma yok etkisindedir, parlamento askıya alınamaz” dedi. Boris Johnson’ın Kraliçe’den onay dahi almış olsa, yaptığı işlemi yok saydı ve iptal etti.

Yargıdaki cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele

Anayasa Mahkemesi’nin ilk  kadın başkanı olan Lady Hale 2017 yılında göreve geldi.

“Erkekler Kulübü” olarak görülen yargı organındaki cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmak için mücadele eden bir isim Hale.

2003 yılında, Yorkshire eyaletindeki bir devlet okuluna giden Hale, Girton College’da hukuk derecesini tamamladıktan sonra, Manchester Üniversitesi hukuk fakültesine öğretim görevlisi olarak katıldı.

Üniversitede ders verirken bir yandan da baro sınavlarına hazırlanıyordu. Sınavları büyük bir başarıyla geçen Hale, avukatlık ve akademi arasında bir seçim yapmak zorundaydı. Tercihini akademiden yana kullanan Hale, 1984 yılına kadar 18 yılını Manchester Üniversitesi’nde geçirdi. 1984 yılında Hukuk Komisyonu’na atanan ilk kadın oldu ve aile hukukunda önemli reformlar yaptı.  

1989 yılında Kraliçe Konseyi’ne üye ve yarı zamanlı yargıç olarak atanana Hale, 1994 yılında, bir avukat olarak değil, akademik ve kamu görevlisi olarak kariyerini sürdüren ilk yüksek mahkeme yargıcı oldu.

Hale, kariyeri boyunca yargıç pozisyonuna her daim beyaz erkeklerin getirilmesine itiraz ederek yargıda çeşitlilik ilkesinin yerleşebilmesi için mücadele etti ve etmeye de devam ediyor.

Kaynak: Guardian, Amerika’nın Sesi

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Ekim 2019