İngiltere Parlamentosu’na Seçilen İlk Türkiye Kökenli Milletvekili: Feryal Clark

Türkiye kökenli nüfusun yoğun olarak yaşadığı Londra’nın kuzeyindeki Enfield bölgesinden İngiltere Parlamentosu’na seçilen Feryal Demirci Clark ilk konuşmasını yaptı: “Boydan kaybettiğimi, sesimi yüksek çıkararak telafi edeceğim.”

“İlk konuşmamı bu önemli toplantıda yapıyor olmaktan dolayı gururluyum. Bu salonda karşınızda olmaktan dolayı da onur duyuyorum. 30 yıl önce ailesi ile İngiltere’ye gelen bir göçmen çocuk olarak ikinci vatanım haline gelen bu ülkeye milletvekili olarak hizmet edeceğimi hayal dahi edemezdim” diye söze başlayan Clark, parlamentoya seçilen Türk-Kürt kökenli ilk milletvekili olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Alevi mezhebinden de ilk milletvekili olan Clark, İngiltere’de 300 ile 500 bin Alevi nüfusu olmasına karşın bu nüfusun yönetim kademelerinde yeterince temsil edilmediğini ifade etti.

Clark “kısa” boyuna işaret ederek, kısa boylu bir milletvekili olarak “kısa kadınlara da ilham vereceğini” de sözlerine ekledi.

Feryal Clark hakkında

Kuzey Enfield seçim bölgesinde oyların yüzde 51’ini alan Malatya Kürecik doğumlu milletvekili, 7 yaşında ailesi ile birlikte İngiltere’ye göç etti. 39 yaşında olan ve 30 yıldır İngiltere’de yaşayan Clark, daha önce de yine Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı Hackney bölgesinde, belediye başkan yardımcılığı görevi yapıyordu.

Bir önceki yerel seçimde de Nesil Çalışkan, Enfield bölgesinin belediye başkanlığı görevine seçildi.

29 yaşında belediye başkanı olan Çalışkan, Londra’daki 32 yerel bölge içindeki “en genç başkan” olma sıfatını da kazandı.

Enfield’da her beş kişiden birinin Türkiye kökenli olduğu tahmin ediliyor. Türkçe bu bölgede İngilizce’den sonra en çok konuşulan dil konumunda.

Kaynak: BBC, Artı Gerçek

avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Ocak 2020