İngiltere’de İş Yerinde Menopoz Politikası Rehberi Hazırlandı

Dünyanın ilk menopoz kurumu olan “Uluslararası Menopoz Topluluğu” (IMS), birçok kadının menopoz sürecini çalışma ortamında yaşaması sebebiyle, iş yerinde menopoz politikası rehberi hazırladı.

Kadınların hayatında yaş ilerlemesinin getirdiği doğal bir süreç olan menopoz, kadınların ergenlikle başlayan üreme çağının sona ermesi anlamına geliyor. Menopoz döneminde yaşanan hormonal değişiklikler üreme sorunundan çok daha farklı durumları da beraberinde getiriyor. Azalan östrojen hormonunun kadınlar üzerinde yarattığı fiziksel ve ruhsal zorluklar bu dönemin olumsuz algılanmasına neden oluyor.

40’lı yaşlardan itibaren kadınlarda, önce yumurtlamanın azalmasına bağlı düzensiz adet kanamaları, aralıklı ateş basması ve terlemeler, psikolojik değişiklik ortaya çıkmaya başlıyor. Zamanla yakınmalar giderek artıyor ve adet tamamen kesiliyor.

Dünyanın ilk menopoz kurumu olan “Uluslararası Menopoz Topluluğu”, Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü ile iş birliği içinde her yıl 18 Ekim’de kamuoyunun dikkatini menopoza çekiyor.

IMS, Dünya Menopoz Günü’nde, menopoz süreciyle ilgili toplumsal, kültürel ya da kişisel engelleri aşmayı, konuşmanın, sorunları paylaşmanın ya da bilgi alışverişinin önünü açmayı amaçlıyor.

İngiltere’de iş yerinde menopoz politikası oluşturulması için rehber hazırlandı

İngiltere’de, IMS tarafından, Dünya Menopoz Günü dolayısıyla bu yıl dikkat çekilen konuların başında “iş yerinde menopoz” yer aldı. Kadınların menopoza giriş yaşının emeklilik yaşından daha erken yaşanması sebebiyle birçok kadın bu sürecin yaşattığı zorlukları, çalışma ortamında da yaşıyor, ancak yeterli desteği alamadığından şikayetçi.

IMS konuyu tabu olmaktan çıkarmanın üretim ve verimliliğe olumlu katkı sağlayacağı düşüncesiyle bir rehber hazırladı. 45-60 yaş arası yaklaşık 4 buçuk milyona yakın kadın çalışanın faydalanabileceği bu rehberde şirket ve kurumların menopoz politikası oluşturmasına yardımcı olacak öneriler yer alıyor.

IMS’nin bu yıl üstüne durduğu bir diğer konu da testosteron tedavisi. IMS, bu tedavinin faydaları ve zararları konusunda sağlık çalışanlarını, bilgilendirmek amacıyla bir çalışma hazırladı. Bu çalışmada testosteron tedavisinden hangi kadınların yararlanabileceği, hangi belirti ve koşulların bu tedavinin uygulanmasına uygun olmadığının tespiti, hangi alanların az bilindiği ve olası zararlarıyla ilgili varılan mutabakat kamuoyuyla paylaşıyor.

Kaynak: Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Ekim 2019