İngiltere’de Kadın Milletvekilleri Meghan Markle’a Arka Çıktı

İngiltere’de farklı partilerden 72 kadın milletvekili, Sussex Düşesi Meghan Markle’a karşı yürütülen medya baskısına itirazlarını dile getiren bir açık mektup yayımladı.

İngiliz Parlamentosu’nda görev alan 72 kadın milletvekili, Sussex Düşesi Meghan Markle’a, basın tarafından kendisine ve ailesine uygulanan ‘artık zamanı geçmiş sömürgeci’ baskıya karşı dayanışmalarını gösteren bir açık mektup kaleme aldı.

Farklı siyasi görüşteki milletvekilleri, “Tatsız ve yanıltıcı haberlerle dolu ulusal gazetelerin sizi, karakterinizi ve ailenizi rahatsız etmesine karşı duruyoruz” diyerek Markle’a destek verdi.

Mektupta, “Haberler ve manşetler görebildiğimiz kadarıyla bazen herhangi bir iyi neden olmaksızın karakterinize iftira atma peşinde koşuyor” denildi.

“Bu haberlerin bazılarının ancak eski, sömürgeci sesler olarak tanımlanabileceğini düşünüyoruz” diyen milletvekilleri, mektuplarında “Buna tartışmasız izin verilemez” şeklinde itirazlarını dile getirdi.

Milletvekilleri, “Kamuoyuna açık pozisyonlarda kadınlara karşı kullanılan suistimal ve sindirme anlayışı”nı reddettiklerini dile getirerek milletvekillerini, basını, özel hayatla ilgili kişisel haklara saygı göstermeye ve “ortada hiçbir bir neden yokken bir kadına zarar vermeyi bırakmaya” çağırdı.

“Sizin yanınızdayız”

“Kamusal olarak sizden farklı bir yerde bulunmamıza rağmen, şu anda kamuda çalışan kadınları çalışmalarına devam etmekten alıkoymak için sık sık kullanılan  istismar ve sindirme anlayışını çok iyi biliyoruz.”

“Buradan hareketle, ulusal medyanın bir haberin ne zaman ulusal çıkarlara hizmet ettiğine, ne zaman bir kadını hiçbir sebep olmaksızın yıkmaya çalıştığını bilmesi gereken bir bütünlüğe sahip olmasını bekliyoruz. Emin olun ki, bu konuda sizin yanınızda duruyoruz. Basının gizlilik ve saygı görme hakkınızı kabul etmesini ve haberlerin gerçeği yansıtmasını sağlamak için elimizdeki araçları kullanacağız. ”

Ne olmuştu?

Meghan Markle ve Prens Harry, Markle’ın babasına gönderdiği özel mektubu yayımlayan The Mail of Sunday gazetesine dava açmıştı. Mektupta Meghan Markle, babasından magazin dergilerine ve gazetelerine malzeme vermemesini istiyor, babasının gazete ve dergilere verdiği beyanatlarında kendisine verdiği acıdan şikayet ediyordu.

Özel mektubun yayımlanmasından sonra Prens Harry, eşi Markle hakkında yapılan haberlere isyan ederek, şunları söylemişti: “Maalesef karım, sonuçlarını hiç düşünmeden bireylere karşı kampanya yürüten İngiliz bulvar basınının son kurbanlarından biri oldu. Karıma karşı medyada, gebeliği ve oğlumun doğumuyla birlikte son bir yılda tırmanışa geçen acımasız bir kampanya var. Bu pervasız propagandanın, özellikle de bilinçli olarak yanlış ve kötü niyetli olanların insani bir bedeli var.”

Kaynak: Guardian, NTV

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Ekim 2019