İngiltere’deki Reklamlarda “Cinsiyetçi Klişeler” Yasaklandı

İngiltere’de ülkenin reklam sektörünü denetleyen Reklam Standartları Kurumu (ASA) erkekler ve kadınlarla ilgili cinsiyetçi klişelere yer veren reklamları engelleyeceklerini açıkladı.

Daha önce Belçika, Fransa, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Güney Afrika ve Hindistan gibi ülkeler de bu tür cinsiyetçi reklamları yasaklamıştı. Norveç, 1978’den bu yana “reklamlarda cinsiyetçiliği” yasaklayan yasaya sahip, İspanya’da ise reklamlarda kadın vücudunu aşağılayan görüntülerin kullanılması yasak.

Bu ülkelere şimdi  İngiltere de katılıyor. Bundan böyle çocuk bezi değiştiremeyen erkekler, temizlik yapan ya da araba park etme konusunda sıkıntı yaşayan kadınlar gibi cinsiyetçi klişeleri kullanan reklam sahneleri artık yasaklı olacak.

Toplumsal cinsiyet rollerinde çeşitlilik yok

Reklam Standartları Kurumu ASA, yasak kararından önce, bir grup insana çeşitli reklamlar gösterip kadın ve erkek tasviriyle ilgili nasıl hissettiklerini sordu.

Bunlardan biri, büyüyünce balerin olmayı seçen bir kız çocuğu ile mühendis olan bir erkek çocuğunun gösterildiği 2017 Aptamil bebek sütü reklamıydı.

ASA, birçok ebeveynin bu reklamda kız çocukları ve erkek çocuklara biçilen cinsiyetçi gelecek tahayyüllerinden rahatsız olduğunu gözlemledi: “Bu ebeveynler, bu tür kalıplara neden ihtiyaç duyulduğunu sorgulardılar ve reklamda cinsiyet rollerinin çeşitliliğinden yoksun olup, gerçek yaşamı yansıtmadığını ifade ettiler.”

Erkek karakterler kadınlara göre kat fazla

Toplumsal cinsiyet üzerine çalışan Geena Davis Enstitüsü, Google ile çalışarak 2 binden fazla İngilizce reklamı analiz etti. Analiz sonucunda, 2006 ve 2016 arasında, video reklamlarında kadın karakter sayısında bir değişik olmadığı fakat erkek karakterlerin kadınlara oranla dört kat daha fazla olduğu belirlendi. Yalnızca erkekleri içeren reklamlar tüm reklamların yaklaşık dörtte birini oluştururken, yalnızca kadınları içeren reklamların toplamın yüzde 5’ini oluşturduğu belirtildi.

Kaynak: bbc.com, medyascope

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Haziran 2019