İngiltere’nin Yeni Göçmenlik Yasaları Kadın Çalışanları Nasıl Etkileyecek?

Uzmanlara göre, İngiltere’nin Brexit kararıyla birlikte uygulayacağı yeni göçmenlik sistemi ve uygulanacak kriterler, özellikle düşük ücretli mesleklerde kümelenen kadın göçmenleri olumsuz etkileyecek.

Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden hukuken 31 Ocak’ta ayrılan İngiltere, göç yasalarında kapsamlı değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 31 Aralık 2020’de serbest dolaşım uygulamasının sona ermesiyle birlikte, AB ve AB dışı ülkelerin vatandaşlarının bundan sonra aynı göç düzenlemelerine tabi olacağı belirtildi.

Hükümetin getirmeyi planladığı yeni düzenlemelerin temelinde puan sistemi yer alıyor. Buna göre, bir kişiye İngilizce bilip bilmemesi, İngiltere’de sponsorluğa uygun bir kurumdan iş teklifi alıp almamış olması, eğitim düzeyi, maaş düzeyi ve çalışacağı sektörlerde belirlenen kriterlere göre belli bir puan veriliyor.

Hükümetin amacı, şirketlerden Avrupa’dan gelen “ucuz işgücünün” payını azaltarak, kendi çalışanlarına ve otomasyon teknolojilerine yatırım yapmaları.

“Hükümet, kadınların deneyimini anlamıyor”

Cinsiyet eşitliğini destekleyen bağımsız bir ağ olan Kadın Bütçe Grubu’na göre, yeni puan sistemi, kadınların yeterince temsil edilmediği mesleklere öncelik verecek, erkek göçmenleri kadınlara tercih edecek ve cinsiyet eşitsizliğini artıracak. İngiltere merkezli feminist kuruluş Young Women’s Trust’ın CEO’su yeni sistemin kadınları üzerindeki etkisi şöyle yorumluyor:

“Yeni göçmen sistemi, birçoğunun ardışık hükümetlerin kendilerine güvendiği, ücretsiz emeğin yoğunluğu – çocuk, yaşlı, engelli bakımı –  sebebiyle ücretli işlere erişimi engellenen kadınların yaşadığı deneyimlerini anlayamıyor.”

Önümüzdeki Ocak ayında uygulanacak olan yeni kurallar uyarınca, başvuru sahiplerinden en az 25.600 sterlin maaşla bir iş teklifi almaları istenecek. Uzmanlar, yeni sistemle gelen asgari maaş kriterinin özellikle düşük ücretli mesleklerde kümelenme eğiliminde olan kadın göçmenleri olumsuz etkileyecek.

Yeni sistem işte cinsiyet eşitsizliğini daha da artıracak

Kadın hakları aktivistlerine göre, bu kriter, kadınların beceri düzeyleri nispeten yüksek olsa da, ev ve yaşlı bakımı gibi nispeten düşük ücretli sektörlerde çalışma olasılığı daha yüksek olan kadınların aleyhine işleyecek.

Kadınların Eşitlik Partisi lideri Mandu Reid, “Sosyal hizmet çalışanlarının yıllık ortalama maaşları, bakım işi ‘düşük vasıflı’ olduğu için değil, işgücünün yüzde 80’i kadın ve dolayısıyla değersiz görüldüğü ve düşük ücretli olduğu için sadece 17.000 sterlin. Maaş kriteri getirmek, “sosyal hizmet çalışanlarının dışlanması, kadınların daha fazla ücretsiz iş yapmaları için baskı oluşturması ve ihtiyaç ve hizmet arasındaki mevcut sosyal bakım uçurumunun artması anlamına gelecektir” diyor.

Sosyal hizmetlede personel sıkıntısı çekilecek

Bu eşitsizliklerin bir sonucu olarak, kadın göçmen işçilerin çalıştığı gıda, sağlık ve sosyal hizmet gibi büyük endüstrilerin, yeni tedbirler alındıktan sonra personel sıkıntısı çekmesi muhtemel görünüyor.

City Law School’da öğretim üyesi olan Adrienne Yong, “Yeni sistemle, bilim insanları İngiltere’ye çekilmek isteniyor, ancak kadınların bilimde yeterince temsil edilmediği bilinen bir başka gerçek,” diyor.

Kaynak: New York Times, BBC

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Şubat 2020