İpekyolu Belediyesi’nden Şiddet ve Ayrımcılığa Karşı: Kadın Yaşam Merkezi

Van İpekyolu Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde, kadına yönelik şiddetle mücadele için Kadın Yaşam Merkezi kuruldu. Merkez aynı zamanda, mülteci kadın ve çocuklara da hizmet vermeyi amaçlıyor.

Gazete Karınca

Van’da HDP’li İpekyolu Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmek için “Kadın Yaşam Merkezi”ni kurdu.

20 Eylül’de, “Hayatlarımız ve haklarımız için bir aradayız” sloganıyla açılan Kadın Yaşam Merkezi, kentte yaşayan mülteci kadınlara da hizmet verecek.

Merkezde, kadınlara hizmet vermek için, sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve sosyologlar bulunuyor. Ayrıca çocuklara hizmet vermek için özel olarak da psikolojik destek birimi oluşturuldu.

Kadın Politikaları Müdürlüğü’nde çalışan Psikolog Figan Kepenek, Kadın Politikaları Müdürlüğü’nün kayyum döneminde kapatıldığını, 31 Mart seçimlerinin ardındansa yeniden açıldığını hatırlattı.

“Kadınlara yönelik yasalar doğru şekilde uygulanmıyor”

Kadınlara yönelik hiçbir yasa ve sözleşmenin doğru bir şekilde uygulanmadığını belirten Kepenek şunları söyledi:

“Kadın olmak erk tehlikesiyle karşı karşıya kalmak demektir. Dolayısıyla buna karşı mücadele çok önemli bir ihtiyaçtır. Biz belediye binasında da kadınların yaptıkları başvuruları alabilirdik ama merkez açtık. Belediye binasına giren kadın birçok kişiyle muhatap olmak zorunda kalacaktı. Bu açıdan bu merkezi kurarak kadınların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamayı amaçladık.”

“Dolaylı değil, doğrudan hizmet veriyoruz.”

“Kadınlar burada hem muhatap bulabiliyor hem de kendi alanında uzman kişilerle konuşabiliyor. Merkeze gelen kadınların çocuklarının da olabileceğini varsayarak burada çocuklar için de bir alan açtık. Burada başvurucu kadınların çocuklarına dolaylı değil, doğrudan hizmet veriyoruz.”

“Kadının yasada hakkı olan A’dan, Z’ye ne varsa hepsinden faydalanabilmesi için bütün imkanları yaratmaya çalışıyoruz. Bu elbette tek başına yeterli değil ama bir yaraya ufakta olsa pansuman yapıyor olmak bu problemin çözümünde önemli bir ayaktır.”

Gazete Karınca

“Biz sana istediğin desteği sunarız”

Kadın Yaşam Merkez’inde kadınların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda program hazırladıklarını belirten Kepenek, “Kadınlara; ‘biz sana istediğin desteği sunarız’ diyoruz. Kadınlar yasada hakkı olduğunu bildiği için hemen faydalanmak istiyor ya da bazen biz bazı resmi kurumların bu kadınlarla ilgili duruma ciddiyetle yaklaşması için itici güç olmaya çalışıyoruz” dedi ve şu örneği verdi:

“Örneğin; can güvenliği tehlikede olan bir kadın koruma tedbiri kararı aldırıyorsak ama karakoldan herhangi arama yapılmıyorsa biz itici güç olmaya çalışıyoruz. Veya avukatlar ciddiyetle yaklaşmadığında biz hemen devreye giriyoruz. Buradaki esas pozisyonumuz bu şekilde ilerliyor.”

Kepenek, aynı zamanda mülteci akışının yoğun olduğu bir kent olan Van’ın, mülteci kadın ve çocuklara da yasal çerçevede Kadın Yaşam Merkezi’nde ellerinden gelen yardımı yapmaya çalışacaklarını ifade etti.

Kaynak: Gazete Karınca

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ekim 2019