İran FIFA’nın Çağrısını Reddetti: Kadınlara Tribün Yasak!

İran, 40 yıldır devam eden kadınlara yönelik stadyum yasağını kaldırması için Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA), yaptığı çağrıyı reddetti. İran, 2022 FIFA Dünya Kupası elemelerine kadar yasağı kaldırmazsa FIFA müsabakalarından men edilecek.

İran, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA), İran’da kadınların stadyuma girişine izin verilmesine ilişkin yaptığı çağrıyı reddetti.

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri yaptığı açıklamada, “FIFA, kadınların stadyuma girmelerine izin verilmemesi halinde resmen İran’ı uluslararası müsabakalardan mahrum edeceğini açıklıyor. Kadınların stadyuma girip girmemesi FIFA’yı neden ilgilendirir. Bu ısrarları hafife almayın” dedi.

Hükümet Kadınların Stadyuma Girebilmesinden Yana

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Laya Cüneydi ise birkaç gün önce yaptığı açıklamada, kadınların stadyumlara girişine izin verilmesi için yasama, yürütme ve yargı organlarının birlikte karar alması gerektiğini belirtip, “Hükümet, kadınların stadyumlarda bulunması konusunda hemfikir. Bu konuda hiçbir yasal engel bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

Yasak Kalkmazsa; İran, FIFA Müsabakalarından Men Edilecek

FIFA Başkanı Gianni Infantino, İran’dan, kadınların tribünden maçları izleyebilmesi için en geç 15 Temmuz’a kadar gerekli yasal düzenlemeyi yapmasını talep etmişti. Infantino, “İran, kadınların müsabakaları stadyumlarda izlemesine izin vermeli çünkü FIFA tüzüklerinde belirtilen en temel ilkeler çerçevesinde bunu sağlama sorumluluğumuz var” diye konuştu.

İran, 40 yıldır devam eden kadınlara yönelik stadyum yasağını, eylülde başlayacak 2022 FIFA Dünya Kupası elemelerine kadar kaldırmadığı takdirde FIFA tarafından müsabakalardan men edilebileceği konuşuluyor.

Kaynak: Gazete Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ağustos 2019