İran’a Kafa Tutan Kadın:
Masih Alinejad

Her şey İranlı gazeteci Masih Alinejad’ın, 3 Mayıs 2014 gününde Londra’da başı açık bir şekilde çekildiği fotoğrafı paylaşmasıyla başladı. Fotoğrafına ona ne kadar özendiklerine dair yorumlar bırakan İran’lı kadınlara cevaben, Masih bu sefer de yıllar önce İran’da “kaçamak” olarak çekilmiş, kamusal alanda başı açık olarak yer aldığı bir fotoğraf paylaştı ve İranlı kadınları bu “gizli özgürlük”te fotoğraflarını paylaşarak biraraya gelmeye davet etti. “My Stealthy Freedom” hareketi işte bu şekilde başladı.  

Masih Alinejad. (Reuters/Toby Melville)

Alinejad’ın başlattığı kamusal alanda başı örtülü olmayan fotoğraflar, 1979’da yönetimi İslami hareketin devralmasından sonra kadınlara yönelik baskıcı politikaların gün be gün arttığı İran’da binlerce kadını kendi fotoğraflarını paylaştığı bir harekete dönüştü. “My Stealthy Freedom” yani İran’lı kadınların daralmış kamusal alan ve baskıcı rejim göz önüne alındığından kaçamak, aşağıdan ve sessiz hareketi, sosyal medya üzerinden bir araya gelmelerinin, seslerini duyurmalarının ve görünür olmalarının stratejik bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Masih ve My Stealthy Freedom hareketi, örtünme ya da İran’daki haliyle hijab pratiğine cepheden karşı değiller ve kadınların örtünme tercihine saygı duyuyorlar. Karşı oldukları nokta ise, örtünmenin İran rejimi tarafından zorla uygulanılması ve kadınların kendi bedenlerine dair tercihlerinin ellerinden alınması.

Ali Velez, 13 June 2015

Masih Alinejad ve My Stealthy Freedom tarafından 2015’te başlatılan #MyForbiddenSong kampanyası ise İranlı kadınların seslerinin ahlak-dışı davranışları tetikleyebileceği gerekçesiyle kamusal alanda şarkı söylemelerinin yasaklanmasına karşı başlatılan bir kampanya. Kampanya kamusal bir platformda kadınların şarkılarının duyulmasını ve kadınların seslerinin İran’ın müzikal hafızasından silinmemesini sağlamayı hedefliyor.

My Stealthy Freedom’ın son kampanyası #WhiteWednesday (Beyaz Çarşamba) ise başörtüsü takmak isteyen kadınların da kampanyaya eklemlenmesi açısından önemli bir noktada duruyor. Başörtüsü kullanmak isteyen fakat bunun rejim eliyle yapılmaması gerektiğini düşünen kadınlar da beyaz başörtüsü takarak, rejimin kadınlar üzerinde kurduğu baskıya karşı bir duruş sergiliyorlar.

#WhiteWednesdays kampanyasına katılan kadınlar – Masih Alinejad Facebook

Foreign Policy’den Sarah Wildman’ın geçtiğimiz haftalarda Masih Alinejad ile gerçekleştirdiği yayını dinlemek için tıklayınız. 

*Kapak Görseli: Reuters/Toby Melville

avatar
  Kaydol  
Bildir
25 Temmuz 2018