İran’da Kadınlara Stadyum Yasağı Kaldırıldı

İran Spor Bakanı Masoud Soltanifar, FIFA’nın ültimatomu üzerine, kadınların ilk aşamada milli maçlarla sınırlı olmak kaydıyla futbol stadyumlarına girebileceklerini açıkladı.

Fotoğraf: Fanatik

Başlangıçta sadece milli maçlar olmak üzere kadınların da futbol stadyumlarına gelebilmeleri için tüm gerekli hazırlıklar yapıldığını ifade eden Soltanifar, hazırlıklar kapsamında kadın taraftarlara ayrı girişler, ek tribünler ve tuvaletler yapıldığını kaydetti.

Hükümet sözcüsü Ali Rebii’nin aktardığına göre, Kamboçya’ya karşı oynanacak milli maçta kadınların stadyuma girmesine izin verilecek. İran milli futbol takımı Dünya Kupası eleme grubunda kendi evindeki ilk maçını 10 Ekim’de Kamboçya’ya karşı yapacak.

40 yıldır süren kadınların stadyuma giriş yasağına, başta FIFA olmak üzere dünya spor kamuoyunun yanı sıra Devlet Başkanı Hasan Ruhani de karşı çıkıyordu.

FIFA ültimatom vermişti

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Gianni Infantino, kadınların stadyumlara girişinin önündeki engellerin kaldırılması için İran Futbol Federasyonuna uyarı vermişti.

Stadyum yasağı, taraftarı olduğu Esteghlal maçına erkek kılığında girip yakalanan ve bu sebeple yargılanınca kararı protesto etmek için mahkeme önünde kendini yakarak hayatına son veren Sahar Khodoyari‘nin ölümü sonrası yeniden gündeme gelmişti.

Kaynak: Alan Savunması

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Eylül 2019