İranlı Kadın Atlet Ülkesini Terk Etti: Ezilen Milyonlarca Kadından Biriyim

İran’ın Olimpiyat madalyalı tek kadın atleti Kimia Alizadeh, ülkesinde yaşadığı baskılar sebebiyle ülkesini terk ettiğini duyurdu.

Fotoğraf: Arab News

2016 Rio Olimpiyatı’nda bronz madalya kazanan tekvandocu, İranlı yetkililerin başarısını propaganda aracı olarak kullanıp kendilerine ve başörtüsüne atfettiklerini söyleyerek isyan etti:

“Ben İran’da yıllardır kullandıkları, ezilen milyonlarca kadından birisiyim. Bana ne giy dedilerse giydim ve ne emrettilerse tekrarladım. Emrettikleri her cümleyi tekrar ettim. Hiçbirimiz onlar için önemli değiliz, bizler sadece kullandıkları araçlarız”.

“Yalanların parçası olmak istemedim”

İranlı yetkililerin madalyalarını siyasi amaçları için suistimal ettiğini ama gerçekte onları aşağılayarak iki yüzlü davrandıklarını söyledi: “Kimse beni Avrupa’ya davet etmedi ve cezbedici bir teklif almadım. Fakat ev hasreti çekmenin acısını ve zorluğunu kabul ediyorum çünkü bu ikiyüzlülüğün, yalanların, adaletsizliğin ve yağcılığın parçası olmak istemedim.”

İran Spor Bakanı Yardımcısı Mahin Farhadizade ise ünlü sporcunun paylaşımını okumadığını belirtip, “Ama onun çalışmalarına hep fizyoterapi alanında devam etmek istediğini biliyordum” demekle yetindi.

Sporcular İran’ı terk ediyor

Alizade, son aylarda İran’ı temsil etmekten vazgeçen üçüncü sporcu. Satranç şampiyonu Ali Rıza Firuzja, aralık ayında İsrailli oyuncularla oynamama yönündeki gayrıresmi yasağı protesto ederek takımı bırakmıştı.

Üç ay önce de, judocu Said Mollaei, finalde İsrailli bir oyuncuyla karşılaşmaması için bazı müsabakalardan çekilmesi yönündeki emirleri reddedince, güvenlik gerekçesiyle İran’a dönmemişti.

Hollanda’ya göç etti

Yarı resmi İranlı haber ajansı ISNA perşembe günü Alizadeh’in Hollanda’ya göç ettiğini iddia etti. ISNA, Hollanda’da antremanlarına devam ettiği aktarılan Alizadeh’in 2020 Olimpiyatları’nda bu ülke bayrağı ile boy gösterebileceğini söyledi.

Kaynak: Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
14 Ocak 2020