“İranlı Kadın Ressamlar” Sergisi

Akram Hamed Ranjineh, Farzaneh Bakhshi, Maryam Sorkhab, Mahsa Anvari, Sahar Valizadeh, Terifeh Aminzadeh ve Telnaz Sahihi’nin eserlerinin yer aldığı, “İranlı Kadın Ressamlar Sergisi” 1 Nisan’a kadar Moda’da Galeri Pasaj’da gezilebilir.

Fotoğraf: Gazete Karınca

İranlı ressam Prof. Dr. Hamid Namdar’ın öğrencilerinin resimlerinden oluşan sergi, yıllardır birlikte çalışan 7 kadının ortaklıklarının bir ürünü.

Almanya’da hem sanat eğitimi alan  2003’te İran’a geri dönerek akademik kariyerine devam eden Prof. Dr. Hamid Namdar, öğrencileriyle birlikte çalışmalarını Türkiye’de sergilemekten onur duyduğunu ifade ediyor.

Gazete Karınca’dan Necla Demir’e konuşan İranlı ressam kadınlardan  Farzaneh Bakhshi İran’da ancak belli sınırlar ve sansür altında sergi açabildiklerini söylüyor: “Örneğin Azerbaycan’da dans eden kadınların resimlerini yapmıştım. Onları sergilememe izin verilmedi. Bunun gibi bir sürü konu ve başlığa izin verilmiyor. Bu da ister istemez sanatçı olarak seni geriletiyor. Özgürce üretemiyorsun.”

30 farklı resimden oluşan sergide iki tablosu bulunan Bakhski, resimlerinde kadına toplumda yüklenen rol ve sorumlulukları yansıtmak istemiş. Resimlerinden birinin hikayesi oldukça etkileyici: “Kızım İran’da gezerken hep saçlarını özgürce savurabilmeyi hayal ederdi. ‘Saçlarımı ben ne zaman rüzgara vereceğim?’ derdi. Bir kadının özgürlüğü için önemli bir örnek bu. Ben de saçlarını dilediğince savuran bir kadını çizdim.”

Kaynak: Gazete Karınca, Gazete Kadıköy

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Mart 2019