İrlanda’da Kadınların Zaferi: Kürtaja İzin Veren Yasa Onaylandı

Kürtaj yasağına ilişkin yıllar süren tartışmaların sonucunda, İrlanda parlamentosu 12 haftaya kadar kürtaja izin veren yasa tasarısını onayladı.

Fotoğraf: Niall Carson/PA Wire/PA Images

İrlanda’da Mayıs ayında yapılan referandumla birlikte, kürtajı yasaklayan yasal düzenlemede değişiklik yapılmasının önü açmıştı. Referandumda kürtaj yasağının kaldırılmasını isteyenler oyların yüzde 66,4’ünü almış, halkın yüzde 33,6’sı ise kürtaj yasağının sürmesi yönünde oy kullanmıştı.

Yasa Parlamentodan Geçti

Referandumdan sonra onaylanan yeni yasa tasarısına göre, hamileliğin ilk 12 haftasında kürtaja izin verilirken, 12-24 hafta arasındaki hamileliklerde ise, anne ya da fetüsün hayati tehlikesi olması şartı aranacak.

Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins yayımladığı yazılı açıklamada, 35 yıl boyunca bir ulusu değiştirmeye çalışan kampanyacılara teşekkür etti: “Çoğunluk için umursamamak daha kolayken, burada mücadeleyi yürüten azınlığa teşekkür etmek istiyorum.”

Referandumda kürtaj yasağının kalkması çağrılarına destek veren Başbakan Leo Varadkar ise, İrlandalı kadınları için bunun tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Kürtaj Yasağının Geçmişi

İrlanda Anayasası’na göre, kürtaj yasağını ihlal edenler 14 yıla kadar hapisle cezalandırabiliyordu. Bu nedenle kamuoyunda, yıllardır kürtaj konusunda uzlaşmaz bir fikir ayrılığı söz konusuydu.

Katolik kilisesinin güçlü olduğu İrlanda, kürtaj yasası nedeniyle kadın haklarını ihlâl etmekle suçlanıyor, kürtaj yasağının kaldırılmasını isteyenler son 35 yıldır bu yönde kampanyalar yürütüyordu. Kürtaj yasağının sürmesi gerektiğine inananlar ise, doğmamış bebeklerin ‘kutsal yaşam hakkını’ gerekçe gösteriyordu.

1980’den bu yana 170 bin İrlandalı kadın kürtaj olmak için İngiltere’ye gitmek zorunda kaldı. Bu değişimle, Avrupa Birliği ülkeleri arasında kürtajı tamamen yasaklayan tek ülke olarak artık sadece Malta kaldı.

Kaynak: BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Aralık 2018