İş Dünyası Cinsiyet Eşitliğine Artık Daha Duyarlı

Toplumda cinsiyet eşitliğine ilişkin farkındalık arttıkça, iş dünyası da bu gelişime kayıtsız kalmıyor. Şirketler artık cinsiyet eşitliğini sağlamak için işe alımlarda kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor, uluslararası sözleşmelere imza atıyor, ebeveynlik süreçlerine destek veriyorlar.

BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne imza

2008 yılından bu yana Türk sigortacılık sektöründe hizmet veren BNP Paribas Cardif, cinsiyet eşitliği çalışmaları çerçevesinde  BM Küresel İlkeler Sözleşmesi, BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde imzaladı.

Böylece şirket attığı imza ile cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanması, kadın ve erkeklere adil davranılması, insan haklarına ve ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi, kadın ve erkeklere sağlık, güvenlik ve refah sağlanması, kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim imkânlarıyla desteklenmesi, kadınları güçlendiren girişimci gelişimi, toplumsal inisiyatifler ve destekler aracılığıyla eşitliğin teşvik edilmesi gibi konularda taahhütte bulunmuş oldu.

Dünyanın en başarılı kadın voleybol takımının sahibi VakıfBank da, kadınların sosyal ve ekonomik yaşamın her alanında aktif şekilde yer alabilmesi için güçlenmesini hedefleyen Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzaladı. Böylece VakıfBank, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda dünyadaki en kapsamlı anlaşmayı imzalayan ilk Türk kamu kuruluşu oldu.

Daha fazla kadın yönetici

Nestlé ise tüm dünyada üst düzey yönetici pozisyonlarında kadınların sayısını artırmaya yönelik bir eylem planı olan “Cinsiyet Dengesi Hızlandırma Planı”nı açıkladı.

Nestlé’de halihazırda yönetici seviyesinde çalışanların %43’ünü, ofis çalışanları içerisindeki yöneticilerin %50’sini, yönetim kurulu seviyesinin de %58’ini kadınlar oluşturuyor. Yeni eylem planı ise en üst düzey 200 yönetim pozisyonunda %20 olan kadın oranını, 2022 yılında %30’a çıkarmaya odaklanıyor.

Cinsiyet eşitliği konusunu tüm insan kaynakları uygulamalarına yaygınlaştıran eden Nestlé, 2019 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (GEI) de dahil oldu.

Cinsiyet eşitliği elçiliği

AvivaSA, kadın çalışanlarının geleceğin söz sahibi kadınları arasında yer almalarını amaçlayan “TogetHER” programını başlattı. TogetHER programı kapsamında atılan ilk adım ise, AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca’nın Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen, Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzalayarak, “Cinsiyet Eşitliği Elçisi” olması oldu.

TogetHER programıyla, kısa vadede, kadın çalışanların kariyerlerinin önündeki engellerin tespit edilip, ortadan kaldırılması ve orta ve uzun vadede şirketteki kadın yönetici oranının daha da artırılması hedefleniyor.

AvivaSA‘da çalışanların %66’ı kadın. 

Ebeveynlik süreçlerine destek

British American Tobacco (BAT) Türkiye, kadın çalışanları iş hayatında destekleyen programlarla Türkiye’de kadının iş gücüne katılımına katkı sunuyor. Üretimde kadının rolünün öneminin farkındalığıyla bu alanda kadınların işe alımından kariyer planlamasına, esnek çalışma saatlerinden uluslararası kariyer imkanlarına kadar kadınlara birçok imkan sunan BAT Türkiye’nin Samsun’da görev alan yöneticilerinin yüzde 46’sı kadınlardan oluşuyor.

Son 5 yılda BAT Türkiye’nin Samsun fabrikasında kariyerine yön veren 5 kadın yönetici, Hollanda, İngiltere, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan’daki pozisyonlara atandı.

Ebeveynlik sürecinin ilk yılında çalışanlarını desteklemek amacıyla bu yıl Parents@BAT (BAT’li Ebeveynler) programını hayata geçiren BAT Türkiye, annelik izninden esnek çalışmaya, online ebeveynlik eğitiminden annelik sonrası işe dönüş garantisine kadar pek çok kolaylık getiriyor.

“Fırsat Eşitliği Modeli”

Novo Nordisk de şirketin faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde cinsiyet eşitliği uygulamalarına büyük önem veriyor.

Yönetim Kurulu’nun yüzde 66’sı kadınlardan oluşan Novo NordiskTürkiye’nin merkezdeki ekip yöneticilerinin ise yüzde 70’den fazlası kadın.

Novo Nordisk, Türkiye’nin Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) Dünya Bankası teknik desteğiyle hayata geçirdiği “Fırsat Eşitliği Modeli” değerlendirme sürecini tamamlayarak Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası’nı almaya hak kazanmıştı.

Kadın yönetici sayısında Türkiye’de ikinci

Türkiye’de 25 bin, Çin’deki yatırımlarıyla birlikte toplamda 50 binin üzerinde istihdam sağlayan TAB Gıda, SGK tarafından yapılan değerlendirmelerde, “en çok kadın istihdamı” ve “en çok engelli istihdamı” sağlayan ilk 10 şirket arasında yer alıyor. Mevcut çalışanlarının yüzde 35′ini kadınların oluşturduğu grup, kadın yönetici sayısı ile de Türkiye’nin ikinci şirketi konumunda.

“Kadın Gücü”

Kadının toplumdaki gücü konusunda farkındalığı artırmak amacıyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR işbirliğinde “Kadın Gücü” projesini hayata geçiren OPET, istasyonlarında çalışan kadın sayısını 2020 yılına kadar 3500’e ulaştırmayı hedefliyor.

Mayıs 2018’de Kadın Gücü projesi ile akaryakıt istasyonlarındaki insan kaynakları süreçlerini gözden geçirerek her istasyonunda en az iki kadın çalışan olmasını hedefleyen OPET, 9 ayda istasyonlarındaki kadın çalışan sayısını yüzde 24 artırdı. OPET ve Sunpet istasyonlarındaki çalışan kadınların sayısı 1.906’ya yükseldi.

“Eşit Adımlar Platformu”

Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), düzenledikleri “Kapsayıcı Kalkınma için Fırsat Eşitliği” başlıklı konferansla fırsat eşitliğin önemine bir kez daha dikkat çekti.

Üç yıldır düzenlenen konferans serisinde bu yıl Türkiye’nin başarılı kadın girişimcilerinden Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz da konuk konuşmacı olarak deneyimlerini paylaştı. Fransız Sarayı’nda düzenlenen konferansta üç farklı oturumla fırsat eşitliği çok yönlü tartışıldı.

TSKB aynı zamanda AFD ve SKD Türkiye işbirliğiyle  Eşit Adımlar Platformu’nu hayata geçirdi. Fırsat eşitliğine dair başarılı örnekler sunarak ekonominin tüm aktörlerini cesaretlendirmeyi hedefleyen Eşit Adımlar Platformu (www.esitadimlar.com) içerdiği araştırma sonuçları, yol haritaları ve güncel uygulama örnekleri ile fırsat eşitliği konusunda gelişim alanı yaratmak isteyen tüm firmalara rehber olmak üzere yola çıktı.

“Kadın Enerjisi”

Shell & Turcas, Mart 2018’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı himayelerinde, İŞKUR iş birliği ile sektörde bir ilke imza atarak  “Shell’de Kadın Enerjisi” projesini başlattı.  Proje ilk yılında hedefinin üzerinde istihdam yarattı ve 1 yılda 1044 kadına istihdam sağladı.

Shell & Turcas, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı ve aynı zamanda Shell’in Türkiye’deki faaliyetlerinin 100. yılı olan 2023’e kadar Türkiye genelinde 5 bin kadına istihdam sunmayı hedefliyor.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Mart 2019