İspanya’da Erkek Öğrencilerine Ev İşi Öğreten Okul

İspanya’nın Vigo şehrinde yer alan Monte Castelo Koleji “Eşitlik deneyimleyerek öğrenilir” sloganıyla erkek öğrencilerine ev işlerini öğretiyor.

Monte Castelo Koleji, ev ekonomisi dersinin müfredatına erkek öğrencilere ütü, dikiş, yemek pişirme, marangozluk, duvarcılık, sıhhi tesisat ve elektrik gibi işleri dahil etti.

Tüm bu dersler,  öğretmenler, okul kampüsünün temsilcileri ve bazı öğrencilerin babaları tarafından gönüllü olarak öğretiliyor.

Okulun yöneticisi Gabriel Bravo, erkek öğrencilerin bu işleri öğrenmelerinin hem günlük yaşantılarında, hem de gelecekte aile kurduklarında çok yararlı olacağını, bir evin iki kişinin meselesi olduğunu, temizliğin, bulaşık yıkamanın ve ütünün yalnızca kadının görevi olmadığını söylüyor. Bravo’ya göre bu şekilde öğrenciler cinsiyet eşitliği yaşayarak deneyimliyor ve evde idaresinin ne demek olduğunu öğreniyorlar.

Müfredata bu dersleri ekleme fikri, öğrencilerine cinsiyet eşitliği farkındalığı kazandırma yolları ararken ortaya çıkmış. Proje daha sonra velilere ve öğrencilere iletilmiş. Ebeveynler, fikri kabul etme konusunda herhangi bir endişe duymasalar da, öğrenciler dikiş ve ütü yapmayı öğreneceklerini ilk duyduklarında biraz tedirgin olmuşlar.

Ancak, okul yönetimine göre, bu işleri öğrenmeye  başladıkları zaman, önyargıları kırılmış, çünkü bunların, hem erkeklerin hem de kadınların, basit adımları izledikleri takdirde yapabilecekleri basit faaliyetler olduğunu fark etmişler.

Kaynak: Onedio.com

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Mayıs 2019