İspanya’da Kadın Futbolcular “Eşit Ücret” için Grevde

İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi’nde oynayan kadın futbolcular, erkek futbolcularla eşit ücret alma talepleri İspanya Futbol Federasyonu tarafından kabul edilmemesi üzerine grev kararı aldı.

Sputnik Türkiye

İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi (Primera Iberdrola) kulüplerinde oynayan kadın futbolcular, eşit ücret için yaklaşık bir yıldır İspanya Futbol Federasyonu ile futbolcu ve işçi sendikaları beraberinde görüşmeler yapıyordu. Talepleri kabul edilmeyen kadın futbolcular, grev kararı aldı.

İspanyol Futbolcular Derneği’nden (AFE) yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda 2018 yılının sonundan bu yana sürdürülen ve kadın futbolcular için ilk olacak toplu sözleşme görüşmelerinde, anlaşmaya varılamadığını bildirdi.

Yaşanan bu gelişme sonrasında, erkek futbolcularla aynı hakları talep eden yaklaşık 200 kadın futbolcu grev kararı aldı.

İspanyol Futbolcular Derneği’nden kadın futbolculara destek

Alan Savunması’nda yer alan habere göre, AFE Başkanı David Aganzo, kadın futbolcuların greve gitme kararından dolayı toplu sözleşmede anlaşma sağlanıncaya kadar Primera Iberdrola’da hiçbir maçın oynanmayacağını duyurdu.

Aganzo, “Gerçek şu ki futbolcular, işçi haklarının tanınması için iyi bir anlaşmaya ihtiyaç duyuyorlar. Onlar günün her saati futbolcular, geçimlerini bununla sağlıyorlar” diye konuştu.

“Haklarımız için savaşmalıyız”

Athletic Club oyuncusu ve AFE Kadınlar Futbol Komitesi başkan yardımcısı Ainhoa ​​Tirapu ise “Hedeflerimize ulaşmak için mücadele ettik, ancak hiçbir henüz hiçbir şey elde edilemedi. Şimdi savaşmalı ve diğer oyuncuların önünü açmalıyız. Aktif olmalı ve haklarımız için savaşmalıyız” şeklinde konuştu.

Kadın futbolcuların talepleri arasında en düşük brüt maaşın 12 bin avro olması, grev ve tatil hakları ile hamile kalmaları durumunda ülke genelinde uygulanan protokolün onlar için de geçerli olması gibi konular yer aldı.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Ekim 2019