İstanbul, Ankara ve İzmir’in Kadın Belediye Başkanları

45 kadının belediye başkanı seçildiği 31 Mart yerel seçimlerinde, üç büyük ildeki kadın belediye başkan sayısı sadece 6. HDP hariç partilerin çok düşük sayıda kadın aday gösterdiği bu seçimlerde, belediye başkanlığı koltuğuna oturmayı başarmış bu 6 kadını yakından tanıyalım istedik.

İSTANBUL

Şeyma Döğücü – Sancaktepe Belediye Başkanı

AKP’nin İstanbul Sancaktepe’den aday gösterdiği Şeyma Döğücü, %49 oyla belediye başkanı seçildi. Döğücü bugün İstanbul’un tek kadın belediye başkanı.

1965 yılında Çorum’da doğan Döğücü, Çorum İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.
Mazlum-Der, Hukukçular Derneği, Hukukçu Hanımlar Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, Araştırma Kültür Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyelikleri ve insan hakları alanında gönüllü olarak çalışmalar yaptı.

Döğücü, İstanbul Barosu seçimlerinde Çağrı Grubu ve Hukukun Üstünlüğü Grubu ile birlikte çalışmalarda bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kuruluşuyla birlikte 2002 yılında AKP İstanbul İl Kadın Kolları Kurucu Üyesi olarak siyasi hayata katıldı.

Döğücü, İl Kadın Kolları Seçim İşleri Birim Başkanı, Siyasi Hukuki İşler Birim Başkanı, Yerel Yönetimler Birim Başkanı ve Sancaktepe İlçe Kadın Kolları Başkanı olarak çeşitli kademelerde görev aldı. 2009 Yerel Seçimleri’nde Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi.

Döğücü, 2013-2014 yıllarında Türkiyenin ilk başörtülü kadın belediye başkan yardımcısı olarak Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2012 yılında yapılan AKP İl Kongresi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Halkla İlişkiler Birim Başkanı olarak görev yaptı.

İstanbul Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık yapan Döğücü, evli ve 3 çocuk annesi.

Döğücü Sancaktepe’nin ilk kadın belediye başkanı olacak.

ANKARA

Hilal Ayık – Akyurt Belediye Başkanı

AKP’nin Ankara Akyurt’tan aday gösterdiği Hilal Ayık, %54 oyla belediye başkanı seçildi. Ayık bugün Ankara’nın tek kadın belediye başkanı.

1987 yılında Ankara’da doğan Ayık, 2010 yıllında Bilkent Üniversitesi bilgisayar  mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde tamamlayan Ayık, Sabahattin Zaim Üniversitesi bilgisayar bilimleri ve mühendisliği bölümünde doktora eğitimine devam ediyor.

2012 yılında ASOS (Askeri Sağlık Otomasyon Sistemi) projesinde yer alarak çalışma hayatına başladı. Daha sonraları Başbakanlık tarafından yürütülen ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü tarafından desteklenen GİGM (Göç İdaresi Genel Müdürlüğü) e-Oluşum Projesinde görev aldı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Bürokrat Ankaralılar Derneği (BADER) üyesi olan Ayık, 2013 yılında AKP’de siyasi faaliyetlerine başladı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi seçildi. 2014 ve 2016 yılları arasında AKP Akyurt İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2016 ve 2018 yılları arasında AKP Akyurt İlçe Kadın Kolları Başkanlığı yaptı. AKP Genel Merkez Kadın Kolları 5. Olağan Kongresinde MKYK üyesi olarak seçildi.

2014 yılı itibariyle bilişim sektöründe faaliyet gösteren özel bir şirkette yazılım uzmanı olarak çalışıyor.

Fatma Çalkaya – Balçova Belediye Başkanı

CHP tarafından, mevcut Başkan Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığının YSK tarafından düşürülmesinin ardından İzmir Balçova’dan aday gösterilen Fatma Çalkaya %67 oyla belediye başkanı seçildi.

1968’de, Denizli’de doğan Çalkaya, orta öğretimini Almanya’da tamamaladıktan sonra, lise öğretimini Aydın’ın Söme ilçesinde devam ettirdi. Uzun yıllar boyunca Kuşadası’nda turizm sektöründe çalışan ve yöneticilik yapan Fatma Çalkaya, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ile evli ve iki çocuk sahibi.

26 yıldır Balçova’da ikamet eden Fatma Çalkaya, 15 yıldır aktif siyasetin içinde yer alan bir CHP üyesi. Fatma Çalkaya’nın, Balçova Üretici Kadın Kooperatifi’nde de üyeliği bulunuyor.

İlkay Girgin Erdoğan – Karaburun Belediye Başkanı

CHP’nin İzmir Karaburun’dan aday gösterdiği İlkay Girgin Erdoğan, %49 oyla belediye başkanı seçildi.

1971 yılında Mordoğan’da doğan İlkay Girgin Erdoğan, ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Erdoğan, 1999’dan bu yana Karaburun’da avukatlık yapıyor.

Erdoğan, 2004’ten itibaren Karaburun belediye meclis üyeliği ve belediye meclis başkanvekilliği görevlerini yürüttü.

Erdoğan’ın önceliği Karaburun’daki mevcut kooperatifleri geliştirip, yanlarına yenilerini de kurarak bu süreci iyi tarım çerçevesine oturtmak ve bu ürünleri Türkiye’ye göstermek. Erdoğan, kadın çalışma kolektifleri ile evlerde yapılan üretimlere belediye adına alım garantisi vermeyi ve kadınların yükünü üstlenmek için kreş ve etüt merkezleri oluşturmayı planlıyor.

Erdoğan, Karaburun’un ilk kadın belediye başkanı olacak.

Filiz Ceritoğlu Sengel – Selçuk Belediye Başkanı

CHP’nin İzmir Selçuk’tan aday gösterdiği Filiz Ceritoğlu Sengel, %51 oyla belediye başkanı seçildi.

1981 yılında İzmir’de doğan Sengel, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimini, 2007 yılında ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Özel Hukuk Tezli Yüksek lisans programını tamamladı.

2004-2007 yılları arasında İstanbul’da aktif olarak avukatlık yaptı ve 2007 yılında kendi avukatlık bürosunu açtı.

2007 yılından bu yana ulusal ve uluslararası şirketlere, kuruluşlara ve kişilere uzmanlık alanlarında avukatlık ve hukuk danışmanlığı hizmetleri veriyor. Sengel’in özel uzmanlık alanlar arasında şirketler hukuku, ticaret hukuku, icra ve iflas hukuku, gayrimenkul hukuku, aile hukuku, kira hukuku, sözleşmeler hukuku, fikri mülkiyet ve sanat hukuku ve alacak tahsili yer alıyor. Marka ve patent vekilliği de bulunan Sengel bu kapsamdaki dava iş ve işlemlerin takibini de yapıyor.

Sengel, Selçuk’un ilk kadın belediye başkanı olacak.

Saliha Özçınar – Kiraz Belediye Başkanı

 

AKP’nin İzmir Kiraz’dan aday gösterdiği Saliha Özçınar, %47 oyla belediye başkanı seçildi.

1983 yılında Kiraz’da doğan Özçınar, ilköğrenimini Kiraz’da ortaöğrenimini ise Ödemiş’te tamamladı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

2014 yılına kadar da özel bir etüt merkezini işleten Özçınar, 2014 yılı Yerel Seçimlerinde Kiraz Belediye Başkanı seçildi.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak onlara başarılar diliyoruz. Sorumluluklarını da hatırlatmak isteriz; daha çok kadına destek olmalı ve siyasette güçlenmelerine destek olmak. Birlikte Değiştireceğiz ! ✌️

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Nisan 2019