İstanbul Caz Festivali “Müzikte Cinsiyet Eşitliği” Sözü Verdi

22 yıldır İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, İngiltere merkezli PRS Vakfı’nın müzik sektöründe cinsiyet eşitsizliğine karşı başlattığı Keychange Girişimi’ne katıldı.

İngiltere merkezli PRS Vakfı, müzik sektöründe cinsiyet eşitsizliğine karşı siyasetçiler, sanatçılar ve müzik endüstrisini bir araya getiren Uluslararası Keychange Girişimi’ni yürütüyor. Keychange, 2022 yılına kadar festivalleri 50:50 cinsiyet dengesi sağlamaya teşvik etmeyi amaçlayan bir program.

22 yıldır, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, önümüzdeki hafta 26. kez müzikseverlerle buluşmaya hazırlanırken, Keychange programına da katıldı.

Dünyaca ünlü festivallerin de katıldığı, Avrupa Birliği’nin Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklen Keychange programı kapsamında, İstanbul Caz Festivali de, 2022 yılına kadar programlarında 50:50 cinsiyet dengesi sağlamayı hedefliyor. Bu projeyle, müzik endüstrisinde cinsiyet eşitliğini sağlamayı ve müzik festivallerinin programlarında yer verilen kadın sanatçılar ve erkek sanatçıların sayısının eşitlenmesini hedefliyor.

Keychange programıyla birlikte şimdiye kadar 23 ülkeden 130’un üzerinde festival 2022’ye kadar program şartlarını yerine getirme taahhüdünde bulundu. Keychange programına 60’ın üzerinde kadın sanatçının farklı coğrafyalardan projelerle işbirliği yapmaya başladı. Aynı zamanda dünyanın farklı ülkelerinden katılan yedi festival, festival programlarında 50:50 cinsiyet dengesinin sağlanması adına adımlar atacağına dair söz verdi.

Kaynak: Birgün, Bianet

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Haziran 2019