İsveç İşçi Sendikalarına Kadınlar Önderlik Edecek

1,5 milyon üyeli İsveç İşçi Sendikaları Federasyonu (LO) kongresinde başkan ve başkan yardımcıları olarak 3 kadın emekçi seçildi.

İsveç’te 1,5 milyon üyesi bulunan İşçi Sendikaları Fedarasyonu (LO), önümüzdeki 4 yıl kadın işçiler tarafından yönetilecek.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle online yapılan kongrede önceki gün seçimler yapıldı. LO Başkanlığına Susanna Gideonsson, Birinci Başkan Yardımcılığına Therese Guovelin ve İkinci Başkan Yardımcılığına Lisa Bengtsson seçildi.

LO Başkanı Susanna Gideonsson, seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada güvenliksiz çalışma, yarım gün çalışma bataklığı ve iş güvencesini ortadan kaldırmak isteyen soruşturmanın çöpe atılmasını talep etti.

Hükümetten işsizliğe karşı önlemler almasını da talep eden Gideonsson, “Biz tam odaklanma ve aktif önlemlerle tüm topluma iş sağlamayı hedefliyoruz. Biz, güçlendirilmiş işsizlik kasası ve hastalık sigortası da istiyoruz” dedi.

Koronavirüs nedeniyle işşizlik kasasından yapılan ödentilerin yükseltilmesinin iyi bir ilk adım olarak değerlendiren Gideonsson, “İsveç’in işsizlik ödeneği günümüzde Avrupa Birliği ortalamasının altında. Bunu kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.

“İş güvencesinin kaldırılmasına izin vermeyeceğiz”

Hükümet ile sağ partiler arasında iş güvencesinin ortadan kaldırılmak için sürdürülen çabalara da değinen Gideonsson, “Bu önerinin gerçek olmasına asla izin vermeyeceğiz. LO herhangi bir hükümetin iş güvencesini kötüleştirmesini kabul etmeyecektir” dedi.

Gideonsson, konuşmasında iklim sorunlarına da değindi. İsveç’te yeşil araştırmalar ve fosilsiz sanayi için büyük yatırımlara gereksinim olduğunu söyleyerek iklim krizinin bir eşitlik sorunu olduğuna ve en fazla yoksul halkı olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Kaynak: Murat Kuseyri // Ekmek ve Gül

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Haziran 2020