İsveç’te Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Ders Müfredatında Değişiklik

İsveç, toplumsal cinsiyet eşitliği için ders müfredatında değişikliğe gitmeyi planlıyor. Yeni ders programına göre, müfredattan tamamen çıkarılacak Klasik Antik Çağ ve Orta Çağ konularının yerine cinsiyet rolleri, göçmenlik, çevre, iklim, demokratik değerler ve eleştirel teori gibi dersler müfredata girecek.

Yeni ders programına göre, “yetersiz öğretim saati” nedeniyle “tarih öncesi çağlardan yaklaşık 1700’e kadar eski uygarlıklar” ders programından çıkarılacak.

Klasik Antik Çağ ve Orta Çağ konuları ise müfredattan tamamen kalkacak.

Yerel bir gazeteye açıklama yapan İsveç Ulusal Eğitim Müfredat Dairesi başkanı Anna Westerholm, “Savaş sonrası zamanlara, toplum ve tarih konularında postmodern bir bakış açısına vurgu yapılacak” dedi.

Kaldırılan derslerin yerine ise cinsiyet rolleri, göçmenlik, çevre, iklim, demokratik değerler ve eleştirel teori gibi dersler müfredata girecek.

Ayrıca, tarihin uygun olduğunu konularda köle ticareti, milliyetçilik ve batı sömürgeciliği gibi konulara da yer verilecek.

İsveç’te alınan bu karar pek çok tepkiye neden oldu. Ulusal Eğitim Ajansı ise İsveç ve Avrupa tarihindeki bu kadar önemli konuları kaldırmanın tartışmalı olduğunu kabul etti.

Ancak ders saatlerinin yetersizliği ve özellikle tarih konularının fazlalığı nedeniyle “klasik tarih” olarak tanımlanan dersleri kaldırmanın çocuklar için daha az zara verici olduğunu belirttiler.

Kaynak: ListeList

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Ekim 2019