İtalya’da Futbolcular Kadına Yönelik Şiddete ‘Kırmızı Kart’ Çıkardı

İtalyan futbolunda, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında “şiddete kırmızı kart” adlı bir kampanya başlatıldı. Futbolcu ve hakemler, yanaklarına kırmızı bir çizgi çekerek maçlara çıkıyor.

Alan Savunması

25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında kadınlara yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla dünyanın dört bir yanından çeşitli etkinlikler düzenlenirken bu etkinliklere bir destek de İtalyan futbolundan geldi.

İtalya futbolunun zirve ligi olan Serie A’da “Şiddete kırmızı kart” adlı bir kampanya başlattı. Serie A’da yer alan futbolcu ve hakemler, kampanya kapsamında kadına yönelik şiddete karşı dikkat çekmek amacıyla, maçlara yanaklarına kırmızı bir çizgi çekerek çıkıyor.

İlk olarak 23 Kasım günü oynanan Atalanta-Juventus maçında sahada gördüğümüz “Şiddete kırmızı kart” (#unrossoallaviolenza) kampanyası, Torino-Inter ile Milan-Napoli arasında oynanan maçlarda da devam etti. “Şiddete kırmızı kart” kampanyası, Serie A’da bu hafta sonu oynana tüm maçlarda devam edecek.

Aynı zamanda futbolcular, Serie A ile kadın ve çocuk hakları kuruluşu ‘We World’ arasında yapılan işbirliği ile düzenlenen kampanya kapsamında sahaya kız çocukları eşliğinde çıkıyor.

“En önemli kırmızı kart, kadına yönelik şiddete karşı olandır”

Alan Savunması

Serie A yönetimi, stadyumlara, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacı ile pankartlar yerleştirdi. Kampanya hakkında bir açıklama yayımlayan Serie A yönetimi, “En önemli kırmızı kart, kadına yönelik şiddete karşı olandır” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesaplarından futbolcuların yüzlerinde kırmızı çizgiyle görüldüğü fotoğrafları yayımlayan Serie A yönetimi, “Kadınların ve tüm şiddet kurbanlarının yanındayız”, “Şiddete kırmızı kart vermek ve sessizliği sona erdirmek için birlikteyiz” şeklinde mesajlar paylaştı.

Kampanya hakkında açıklama yapan Serie A Yönetim Kurulu Başkanı Gaetano Micciche, kadına yönelik şiddeti “dramatik ve kabul edilemez bir olgu” olarak tanımlayarak futbolun kamuoyunda bilinç oluşturmak için güçlü bir araç olduğunu belirtti.

Serie A olarak üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade eden Micciche, “Kadına yönelik şiddete kırmızı kart verme mesajıyla yüzlerinde işaretle sahaya inecek tüm futbolculara teşekkür ediyorum” dedi” dedi.

Hakemler de destek verdi

Alan Savunması

Atalanta – Juventus maçında görevli olan hakem Gianluca Rocchi da yanağına kırmızı boya sürerek sahaya çıkarak kampanyaya futbolcularla birlikte destek verdi.

Kaynak: Alan Savunması

avatar
  Kaydol  
Bildir
25 Kasım 2019