İzmir Barosu’ndan Emsal Karar: Kadın Çalışanlara Her Ay Regl İzni

İzmir Barosu Yönetim Kurulu, kadın çalışanlarına her ayın belirledikleri bir günü regl izni verme kararı aldı.

Fotoğraf: Gazete Karınca

Toplam 39 kadın çalışanı bulunan İzmir Barosu, aldığı kararı, personelle düzenlenen bir kokteylde duyurdu.

İzmir Barosu’nun her alanda kadını güçlendirmeye yönelik birçok iş yaptığını ifade eden İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Perihan Çağrışım Kayadelen, “Bunu aynı zamanda bizimle birlikte çalışan çalışma arkadaşlarımız için de yapmamız gerektiği düşündük ve her kadın arkadaşımıza ayın kendi belirlediği gününde bir gün regl izni verme kararı aldık” dedi.

“Biz kadınlar olarak dünyayı var ediyoruz”

Kadınların doğdukları andan itibaren varoluşlarından utanmaları, doğallıklarını kabul etmemeleri ve kadınlardan bunu saklamalarının beklendiğini belirten Av. Perihan Çağrışım Kayadelen, “Biz kadınlar olarak dünyayı var ediyoruz, dünyayı gerçekleştiriyoruz. O yüzden tüm kadın arkadaşlarımıza bu izin hayırlı olsun” dedi.

Türkiye’de ilk kez bir kurum menstrüasyon izni hayata geçirdi

İzmir Barosu’nun Türkiye’de bir ilk olarak aldığı yönetim kurulu kararı şu şekilde:

“İzmir Barosu, 111 yıllık haklar ve özgürlükler mücadelesi tarihiyle, her zaman insan hakları ve hukukun savunulmasında öncü olmuştur. Doğa katliamlarına, hayvanlara yapılan eziyetlere, işkence ve kötü muameleye, çocuk istismarına, kadına yönelik şiddete karşı var gücüyle mücadele etmiştir.”

“Bu bilinçle göreve geldiğimiz günden beri İzmir’i özgürlüklerin başkenti yapmak için çalışıyoruz. İzmir Barosu olarak biliyoruz ki, bir şehri özgürleştirmenin en temel yollarından biri, kadınları özgürleştirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin tesisini sağlamaktır.”

“Toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların doğuştan sahip olduğu özelliklerini görmezden gelen politikaların bir kenara bırakılmasıyla ve kadını tüm varoluşuyla gözeten uygulamalarla gerçekleşecektir.”

“Diğer kurumlarda da uygulama alanı bulmasını istiyoruz”

“Şehrimizdeki ve ülkemizdeki kadınlara verdiğimiz sözü tutmak için her alanda çalışırken, baromuzda çalışan kadın arkadaşlarımızın haklarını da gözetiyoruz.”

“İzmir Barosu olarak, baromuz bünyesinde çalışan kadın arkadaşlarımıza ayda 1 gün, menstrüasyon (regl) izni verilmesine karar vermiş bulunuyoruz. Benzer kararların, kadının çalışma şartlarının iyileştirilmesindeki önemini bilerek tüm diğer kurumlarda da uygulama alanı bulmasını diliyoruz.”

Kaynak: İzmir Barosu, T24

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Eylül 2019