İzmir’de Bütün Hatlarda Gece 10’dan Sonra Kadınlar İstediği Yerde İnebilecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kadınların daha huzurlu ve güvenli bir ulaşım hizmeti alabilmesi için gece 10’dan sonra hangi hat veya güzergah olursa olsun şoföre söyleyerek istediği yerde inebileceğini açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı “İzmir Buluşmaları”nın üçüncüsü 22 Ağustos Perşembe günü “Ulaşım ve Toplu Taşıma” başlığı altında gerçekleştirildi.

Kadınlar 22.00’den sonra istedikleri yerde inecek

Soyer toplantıda, kadın yolcuların akşam saat 22.00’den sonra hangi hat ve güzergâh olursa olsun istedikleri yerde inebileceklerini belirterek şu açıklamada bulundu; “Kadın yolcular yalnızca şoför arkadaşımızdan ricada bulunacaklar. ‘Ben burada inmek istiyorum’ diyecekler. Bunu neden yapıyoruz? Kadınlarımızın daha huzurlu, güvenli olmasını istiyoruz.”

Sosyal yaşamda kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulamalarından sayılacak bu uygulama için ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Belediye Meclisimizin, kadınlara ve onların güvenli bir yaşam sürdürebilme hakkına verdiği önemin ve değerin göstergesi durumundaki kararı ile otobüslerimizde seyahat eden kadın yolcularımız, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında güzergah üzerindeki durak olmayan noktalarda da inebileceklerdir” denildi.

ESHOT’un şoförlerine ilettiği bildirimde, kadın yolcuların bu yöndeki taleplerine “yol, yolcu, çevre ve trafik güvenliğini tehdit etmeyecek” en uygun noktalarda durarak cevap verilmesi gerektiği belirtildi. Kadının toplumsal yaşamdaki yerinin hak ettiği noktaya ulaşması için atılan her adımın ve kararın destekçisi olduklarını dile getiren ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, alınan kararı uygulamaktan gurur ve mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Kaynak: Diken, Cumhuriyet, esot.gov.tr

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Ağustos 2019