İzmir’de Şiddet Gören Kadınlar İçin Geçici Misafirhaneler Açılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, karantina günlerinde artan ev içi şiddet sonucu konaklama ihtiyacı duyan kadınlara destek için geçici misafirhaneler açılacağını duyurdu. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, karantina günlerinde ev içi şiddetin ve konaklama ihtiyacı duyan kadınların sayısında ciddi bir artış yaşandığını söyledi. Soyer, ihbar numaraları açıkladı ve “Kadınlar için geçici misafirhaneler açıyoruz” dedi.

Soyer, “Evinde şiddet gören bir kadın, ‘evden çıkamıyorum ne yapacağım’ diye düşünmesin” dedi ve şiddet gören kadınların şiddeti ihbar etmeleri için telefon numaraları verdi. Soyer, “Evinde mutlu ve güvenli yaşamak tüm kadınlarımızın hakkıdır. Kadınlarımız için geçici misafirhaneler açıyoruz. Yalnız değilsiniz, biz varız” ifadesini kullandı.

“Ev, en az virüs kadar tehlikeli bir sorunu da gizleyebiliyor”

Tüm dünyayla birlikte Türkiye’nin de koronavirüsle (Covid-19) mücadele ettiğini belirten Soyer, virüsün yayılmasının önüne geçebilmek için en etkili yolun evde kalmak olduğunu söylediklerini vurguladı.

Soyer, “Ne yazık ki virüsten korunmak için en güvenli yer olan ev, en az virüs kadar tehlikeli bir sorunu da gizleyebiliyor. Son haftalarda okuduğum araştırmalar ve gördüğüm rakamlar karantina günlerinde ev içi şiddette ve konaklama ihtiyacı olan kadın sayısında ciddi bir artış yaşandığını gösteriyor. Bu asla kabul edilemez” ifadesinde bulundu.

Şiddet ihbar hatları şu şekilde:

* Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi: 183

* İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi: 400 00 04

* İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadına Destek Hattı: 293 4 293

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Nisan 2020