Japonya’da “Kadın Çalışanlara Gözlük Yasağı”na Tepki Büyüyor

Japonya’da bazı şirketlerin kadın çalışanlarından ‘gözlük takmamalarını’ istemesi tartışma yarattı. Şirketlerden biri bu yasağı, gözlüğün soğuk intiba bıraktığını iddia ederek savunurken, bazıları güvenliği ve makyajın görünmemesini gerekçe gösterdi.

BBC

Japonya’da, bazı şirketlerin, kadın çalışanların çeşitli nedenlerle gözlük takmalarını yasakladığı yönünde haberler basına yansıdı.

Bu şirketler arasında bulunan bazı perakende zincirleri, gözlük takan bir tezgâhtarın “soğuk bir intiba” bıraktığını belirterek, bu yasağı savundu.

Ayrıca yasağın, hava yolu çalışanlarına güvenlik endişesiyle, güzellik sektöründe çalışan kadınlara ise makyajlarının görünmesi gerekçesiyle uygulandığı bildirildi.

Tartışma Twitter’da gündem oldu

Uygulanan bu yasağın, şirket politikalarına mı dayandırıldığı yoksa işyerlerinde toplumsal açıdan kabul bulan uygulamaları mı yansıttığı bilinmiyor.

Bu haberlerin ardından Japonya’da, büyük bir tartışma başladı. Sosyal medyada da  yer bulan tartışma, ‘glasses are forbidden’ (gözlükler yasak) etiketiyle, Twitter’da ana gündem maddesi oldu.

“Bu yasak bir ayrımcılıktır”

Kyoto Üniversitesi Yabancı Çalışmalar Bölümü’nde sosyoloji profesörü Kumiko Nemoto, Japonların modası geçmiş politikalara tepki gösterdiğini, bazı kadınlardan gözlük takmamalarının istenmesinin “ayrımcılık” olduğunu ifade etti.

Nemoto, “Konunun, kadınların işyerinde ne yaptıklarıyla ilgisi yok. Şirketler, kadının kadınsı görünümüne değer veriyor ve gözlük takan biri bunun tam zıttı” dedi.

Japonya’da benzer tartışma topuklu ayakkabı zorunluluğu için de yaşanmıştı

Yakın zamanda Japonya’da kadınların iş yerlerinde yüksek topuklu ayakkabı giymesiyle ilgili de bir tartışma yaşanmıştı.

Bazı işverenlerin kadın çalışanları yüksek topuklu ayakkabı giymeye zorlamasının ardından kadınlar, imza kampanyası başlatmış, Japonya Sağlık ve Çalışma Bakanı kadınların topuklu ayakkabı giymelerinin ‘uygun ve gerekli’ olduğu yorumunu yapmıştı.

“Japonya’da Kadınlar İş Yerinde Yüksek Topukluları Protesto Ediyor” haberi için tıklayınız.

Kaynak: Sputnik Türkiye

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Kasım 2019