Kabinede İki Kadın: Zehra Zümrüt ve Ruhsar Pekcan

Bir cumhurbaşkanı yardımcısı ve on altı bakandan oluşan kabinede yalnızca iki kadın bakan var. Yeni dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın birleştirilmesinin ardından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak değiştirilen görevi Zehra Zümrüt Selçuk üstleniyor. Ruhsar Pekcan ise Ticaret Bakanı olarak görev alıyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 

Foto: Evrim Aydın/AA

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezunu Ruhsar Pekcan aynı fakülteden yüksek lisans derecesini de aldı.  İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü kurucu üyeliğine ek olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı, İTO-IKGK İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği, ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği görevlerini yürütüyor. Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti.’ne kurucu ortak olarak katılan Pekcan, aynı zamanda şirketin Yönetici Müdür’üdür.

Kabinede yalnızca iki kadın bakan yer alıyor olması ile ilgili “Biz başarılı olmak zorundayız ki, bir sonrakinde 4, sonrakinde 8 kadın bakan kabineye girsin”dedi. “Cam tavanı yıkan kadınlarla daha çok şeyler değiştirmeyi öngördüklerini” ifade eden Pekcan karar verici pozisyonlardaki kadınların sayıca artması gerektiğini ve kadınların varlığını hizmet sektörü dışında da destekleyen projeler üzerine çalışmak istediğini belirtti.

Sputnik News’ün “Ticaret Bakanı Pekcan: Kadınların karar verici pozisyonlardaki varlıklarını ve güçlerini artırmalıyız” isimli haberine buradan ulaşabilirsiniz. 

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt

Foto: Evrim Aydın/AA

1979 Ordu doğumludur. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nin ardından Bilkent Üniversitesi’nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördü. Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde ekonomi doktorasına başladı, Teksas Üniversitesi’nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı.

2003-2007 yılları arasında Teksas Üniversitesi’nde araştırma asistanı, 2007’den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC’te kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı.  Halen SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörüdür ve bu kurumdaki çalışmalarında toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi alanlarda faaliyet yürüttü. Zehra Zümrüt aynı zamanda Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) Ankara temsilciliği yapmaktadır.

*Kapak Görseli: “Our work is everywhere”-Sarah Rosenblatt-amplifier.org 

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Ağustos 2018