Kadın Adaylara Rehber: Etkili Siyaset İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler

Türkiye’de 2019 Yerel Seçimleri yaklaşırken Kadın Belediye Başkanı adaylarına bir rehber sunmak istedik. Bu amaçla Lisa Witter ve Lindiwe Mazibuko’nun Apolitical’da yayımlanan makalesini Türkçeleştirdik. Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak siyasette var olmayı başaran kadınlarımızın kapasitesini arttırmayı önemli buluyor ve desteklemeyi amaçlıyoruz.

“ABD’deki Ara Seçimlerde rekor sayıda azınlıkları temsil eden ve ilk kez seçimlere katılan kadın adaylar Kongre’ye girdi. Bundan sonra artık, seçim yarışını başarıyla tamamlamış bu kişilerin kampanya vaatlerini yerine getirebilmek için etkili politikalar geliştirmeye başlamaları gerekiyor.

Hitap, basın ilişkileri, bağış toplama, koalisyon kurma, muhalefet ilişkileri, organizasyon, personel ve gönüllü yönetimi ve politika analizi gibi beceriler seçildikleri yönetim kademeleri için gerekli olabilir, ancak yeterli değil. Etkili politikalar geliştirmek için başka beceriler de gerekiyor.

Verdikleri sözleri yerine getirdiklerini görmek isteyen seçmenlere karşı, kazanan adayların dikkate alması gereken davranış modellerinin bir listesini hazırladık.

1. Etkili politikalar geliştirmek ve bu politikaları yönetmek için, seçimle iş başına gelmiş liderlerin sahip olması gereken beceri ve davranış biçimlerini geliştirmeye emek harcayın.

Beceriler:

Verileri iyi analiz etmek ve bulgu odaklı olmak: Veri ve bulguların politika kararlarını yönlendirdiğinden ve basit bir şekilde sonradan düşünülmediğinden emin olun.

Kullanıcı merkezli olmak: Kamu hizmetlerini gerçek kişileri düşünerek tasarlayıp inşa edin ve onları tasarım ve karar verme süreçlerine dahil edin.

Atik ve uyumlu olmak: “Akıllı riskler” alarak yeni fikirler deneyin ve onları aşamalı olarak geliştirin.

Değişimin gerçekleşebilmesi için işbirlikleri kurabilmek: Geniş bir yelpazedeki paydaşlara, belirli bir fikrin ya da politika girişiminin değerini ifade edebilmeniz önemli. Diğer liderlerin, farklılıklara rağmen birlikte çalışmanın değerini görmelerine yardımcı olun. Bununla ilgili nasıl ve ne zaman taviz verebileceğiniz üzerine düşünün.

Teknolojiyi yakından takip etmek: Yeni teknolojilerin insan yaşamını ve devletin işleyişini iyileştirme potansiyelini kavrayın. Teknoloji, yeni yaklaşımlar gerektiren, paylaşıma ya da talebe bağlı ekonomi gibi yeni iş modelleri sunuyor. Bu, teknolojiyi kendi yararına kullanmak demek!

Davranışlar:

Dayanıklı olmak: Değerlerle uyum içinde hareket etme yeteneği. Başarısızlığa rağmen çabalamaya devam edin, tekrar deneyin.

Anlayış sahibi olmak: Meslektaşların ve vatandaşların yaşamlarını ve deneyimlerini kavrayın ve bunları karar verme süreçlerinde uygulayın.

Kendini iyi tanımak: Kendi çalışmalarınızı eleştirel olarak değerlendirin ve kendi önyargılarınıza ilişkin farkındalığa sahip olun.

Risk almak: Statükonun değişmesinden korkmayın ve kariyerinizi tehlikeye atmadan nasıl risk alıp ilerleyebileceğinizi bilin.

İş birliği yapmak: Ortak paydalar bulun, farklılıkları müzakere edin, farklı kademelerdeki kamu görevlileri ve politikacılarla çalışın.

Mütevazı olmak: Sabit fikirli olmayın, farklı görüşlere açık olun.

Gelecek odaklı hareket etmek: Geleceği merak edin ve hem bugünün hem de yarının sorunlarına çözüm getiren politikaları araştırın.

Farklı ilişkiler geliştirmek: Destek sağlayabilecek ve problem çözme konusunda yardımcı olabilecek tecrübeli meslektaş, uzman ve danışmanlardan oluşan geniş bir ağ örün.

2. Amerika’yı yeniden keşfetme!

Büyük bir şevkle kolları sıvamalı; trendlere, yeniliklere ve yeni bulgulara ayak uydurmalısın. Kuşkusuz, kampanyanız sırasında bazı politika fikirleriniz vardı ve seçildiğinize göre daha fazla fikre ihtiyacınız olacak. Amerika’yı yeniden keşfetme. Dünyadaki diğer kamu görevlilerinin fikir ve tavsiyelerini al. Karşılaştırma yapmak ve bundan ders çıkarmak, riski azaltır ve maliyeti çok olacak hataları önlemenize yardımcı olur. İlk iş Apolitical, OECD ve Nesta gibi organizasyonları aramakta fayda var.

3. Parçası olduğun kurumu tümüyle öğren.

Şu anda parçası olduğunuz kurumu tümüyle öğrenin. Kurucu ilkelerini ve tüm mevzuatını okuyun. Tarihini, kurallarını, protokollerini ve püf noktalarını kavrayın. Bakım ve destek personeli dahil tüm çalışanları tanıyın. Siyasetin içyüzünü çoğu zaman çok iyi bilir ve masanızda bazı belgeleri unuttuğunuzda ofisinize girmenizi sağlarlar.

4. Deneyimli bir politika ekibiyle çalış.

 İlgili yönetişim uzmanlığına sahip, politika sürecinin nasıl çalıştığını bilen bir ekiple çalışın. Bu sizin kampanya ekibiniz de olabilir, yeni bir ekip de kurabilirsiniz.

5. Teknik danışmalardan oluşan bir çember oluşturun.

 Unutmayın ki, seçmen tabanınız veya partinizin çoğunluğu sizi seçmiş olsa da, siz tüm seçmenler için politika üreteceksiniz. Ayrıca, üzerinde çalışmanız gereken ya da istenen birçok politikanın ideolojik anlamda “politik” olması da şart değil. Karar vermek için hem siyasi hem de siyasetle ilişkili olmayan danışmanlardan oluşan bir ağ kurmak önemlidir.

6. Toplumla ne tür bir ilişki kuracağına karar ver.

Politika geliştirirken vatandaşları sürece dahil etmenin yollarını düşünmelisiniz. Bu şekilde demokratik katılımı güçlendirebilir, siyasi ortaklıklar kurabilir ve politika sonuçlarını iyileştirebilirsiniz.

7. Bürokrasiyle köprü kur.

Seçilmiş ve seçilmemiş memurlar arasında güven ve işbirliği eksikliği genellikle etkili politikaların oluşturulmasına engel teşkil eder. Kurumsal bilgi ve tecrübesi güçlü olan bürokratlarla köprüler kurun.”

*Lisa Witter ve Lindiwe Mazibuko’nun Apolitical’da yayımlanan makalesi Eda Doğançay tarafından Türkçeleştirilmiştir. “You won the election. Now, how to go from candidate to policymaker?”  adıyla yayımlanan makalenin orjinaline ulaşmak için tıklayınız.

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Aralık 2018