Kadınların Liderlik Ettiği Şirketler Daha İyi Performans Sergiliyor

S&P Global’in yayımladığı rapora göre, kadın CEO atayan şirketlerin hisse senedi fiyatları, diğer şirketlere oranla  yüzde 20 daha iyi performans sergiliyor.

S&P Global’in yayımladığı rapora göre, kadınların liderlik ettiği şirketler, borsada daha iyi performans gösteriyor.

5.825 yeni yönetici atamasından sonra (578’i kadın) şirketlerin finansal verilerini inceleyerek gelir analizi yapan raporda yer alan şirketlerin tümü ABD’de yer alıyor.

Ar2002-2019 yıllları arasında yayınlanan kurumsal veriler, yeni bir CEO atandıktan sonraki iki yıl içinde, kadın yönetici atayan şirketlerin hisse senedi fiyatlarının, erkeklerin yönetici atandığı şirketlere oranla yüzde 20 daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Rapora göre bu sonucu doğuran sebepler, kadın CFO’ların değer biçme, karlılık stratejisi, risk analizi becerileri.

Verilerin ekonomik ve istatistiksel olarak oldukça önemli olduğunun altını çizen araştırmacılar, yönetim kurulunda daha fazla cinsiyet çeşitliliğine sahip firmaların, erkek egemen emsallerinden daha karlı olduğunu da belirtti.

S&P Global Başkanı ve CEO’su Doug Peterson Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Finansal performansa baktığımızda bu araştırma, üst düzey yönetici ve yönetim kurulu liderliği pozisyonları aracılığıyla kadınların şirketlere pozitif değer sağladığının bir başka kanıtı,” dedi. “Üst düzey pozisyonlarda ve şirket genelinde çeşitlilik tüm çalışanlara, şirketlere ve ekonomilere fayda sağlıyor.”

Impact Shares’in CEO’su Ethan Powell’e göre araştırma bulguları hiç şaşırtıcı değil:  “Kadınları güçlendiren şirketlerin uzun vadede daha iyi performans göstereceğine inanıyoruz.”

Kaynak: CNBC

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Ekim 2019