Kadın Cinayetlerine Karşı Elektronik Takip Sistemi

Kadın cinayetlerinin önlenmesi için 15 ilde pilot uygulaması yapılan elektronik kelepçe takip sisteminin, Türkiye genelinde uygulanması için çalışmalar başlatıldı.

Elektronik kelepçe takip sistemininin bulunduğu merkezde, kadına şiddet ve ailenin korunması kararları doğrultusunda takibe alınmasına karar verilenler, 7 gün 24 saat izleniyor.

Kadınların yanlarında taşıdığı cihazın telefon özelliği de bulunuyor. Takibe alınanlar ise ayak bileklerine takılan elektronik kelepçe ve onunla bağlantılı gerektiğinde iletişim kurulmasını sağlayacak bir cihazla sisteme alınıyor.

Takibe alınan eşler, kadına yaklaştığı anda merkezdeki görevliler harekete geçiyor. Önce kadına ulaşılarak, eşin bulunduğu yere yakın olduğu uyarısı yaparak, güvenli bir yere geçmesi isteniyor. Hemen ardından  eş aranarak, ‘derhal uzaklaşması, mağdur kadına yaklaşmaması’ konusunda uyarılıyor.

Saldırgan, görevlinin uyarısına rağmen kadına yaklaşmaya devam ederse güvenlik güçlerine haber veriliyor ve bulunduğu yere ekipler sevk ediliyor. Böylelikle şiddet olayı gerçekleşmeden müdahale ediliyor.

Bir personel 100 kişiyi takip ediyor

Çalışmalarla ilgili DHA’ya bilgi veren Ceza Tevkif Evleri Daire Başkanı Burak Ceyhan, 2013 yılında Türk Ceza İnfaz Sistemi’nde yerini bulan elektronik kelepçe sisteminin zorunlu hallerde 4 bin 500, normal şartlarda ise 3 bin cihaz kapasitesiyle çalıştığını söyledi. Elektronik İzleme Merkezi’nde 44 personelin 4 vardiya olarak 7 gün 24 saat görev yaptığını kaydeden Ceyhan, merkezdeki her bir personelin 100 kişinin takibini yaptığını ifade etti.

81 ilde uygulanacak

Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Ailenin Korunması Kanunu’nda şüpheli sanık ve hükümlüler dışında, adli boyut kazanmamış ama riskli görülen kişilerle ilgili elektronik kelepçeyle takip yapıldığını anlatan Ceyhan, “2015-2019 yılları arasında yüzlerce mağdur kadını ve failleri takip ettik. Pilot uygulamanın çıktıları değerlendirildi. 6 ilde başlamıştı, 15’e çıktı bu sayı. Şimdiyse 81 ilde uygulanması ve elektronik kelepçe sayılarının artırılması için bu üç bakanlık bir araya geldi, çalışma yapılıyor. Kısa sürede hayata geçirileceğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Hürriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Ocak 2020