Nisan ayında en az 30 kadın öldürüldü!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, her ay olduğu gibi, Nisan ayında da kadın cinayetlerine dair rapor yayınladı. Rapora göre, Nisan ayında 30 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet ise devam etti.

 

Raporu basına yansıyan haberlerden derleyen platform, kadın cinayetleri ve istismara dair gerçek rakamlarınsa görünenden daha fazla olduğunu belirtiyor.

“Geçtiğimiz mart ayında yaşanan kadın cinayetindeki düşüşe göre, bu yılın nisan ayında kadın cinayetleri yeniden arttı. Mart ayında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün etkisiyle kadın hareketinin yükselişi, kadınların meydanları doldurması ve tüm tarafların kadına ve çocuğa yönelik şiddeti kınaması bu düşüşte etkili olmuştu. Bu tutumun devam eden günlerde sürmemesi tekrar şiddeti arttırıyor.”

Rapora göre, şiddete karşı mücadele devam ederken, kadınlar kendi hayatlarına dair karar almaya çalışırken öldürülüyorlar:

“Nisan ayında öldürülen kadınlardan 10’u kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü; 10’unun ölüm nedeni cinayet şüphesi taşırken, 5’inin failinin neden öldürdüğü bilinmiyor. Ayrıca bu işlenen kadın cinayetlerinden 2’si kadın boşanmak istediği için gerçekleşirken; kadınlardan 2’si ekonomik nedenlerle ve 1’i ayrılmak istediği için öldürüldü.

Kadınlar yakınları tarafından öldürülmeye devam ediyor. Kadınların 11’i evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 1’i imam nikahlı olduğu erkek, 2’si oğlu ve 2’si akrabası tarafından öldürüldü.

Öldürülen kadınların 10’u 35-65 yaş arasındayken, 7’si 25-35 yaş arasındaydı. 6’sının yaşı tespit edilemedi.

İstanbul’da D.H, boşanmak istediği için evli olduğu V.H. tarafından sokak ortasında ateşli silahla öldürüldü.

Nevşehir’de yüksek lisans öğrencisi Kübra Y. ayrılmak istediği için, birlikte olduğu öğretim görevlisi Sadettin Baştürk tarafından öldürüldü.”

Raporun tamamı için tıklayınız.

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Mayıs 2018