Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na PEN ödülü

PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından 2006 yılında hayatını kaybeden yazar Duygu Asena adına verilen PEN Duygu Asena Ödülü, bu yıl Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na değer görüldü.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından 2006 yılında hayatını kaybeden yazar Duygu Asena adına verilen PEN Duygu Asena Ödülü, bu yıl Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na değer görülürken, ocak ayının kitapçısı olarak İzmir’de bulunan Yerdeniz Kitapçısı seçildi.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından yapılan açıklamada 2020 PEN Duygu Asena Ödülü’ne değer görülen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu için, “Karşı devrimin adım adım ilerletildiği bir dönemde kadına karşı katliama ve şiddete karşı duran; birbirinden çok farklı kurumları ve insanları bir araya getiren bu platformu tüm çabalarından dolayı kutluyoruz” denildi.

Yıllardır ‘ayın kitabı’nı belirleyen PEN, bu yıl yalnızca kitap değil; yazar, çevirmen, yayınevi, kitabevi ve edebiyat olaylarına da dikkat çekme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda Yerdeniz Kitapçısı, ocak ayı için ayın kitapçısı olarak belirlendi. Haydar Ergülen, karar gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

“Orda bir kitapçı var, İzmir’de, Alsancak’ta. Orda iki insan var, şiir gibi. Orda Nuray var, Ergun var. Vitrinde çok satanlar değil, çok okunması gereken kitaplar var. Okurlarının desteğiyle yeri göğü kitapla doldurmak isteyen bir kitapçı var. Kitabı koklayanlar, gözleriyle okşayanlar, kalpleriyle dokunanlar için kitap dostu iki sevgili insanın Yerdeniz Kitapçısı var. PEN Türkiye Ocak 2020’de Yerdeniz’i ayın kitapçısı olarak duyurmaktan gurur, mutluluk, sevinç duyar.”

Dernek başkanı Zeynep Oral’ın imzasıyla yayımlanan “2020. Yeni bir yıl, yeni umutlar…” başlıklı açıklamada, PEN Duygu Asena Ödülü ve ayın kitapçısıyla birlikte ocak ayında yapılacak olan basın toplantısı ve etkinlikler de duyuruldu. Açıklama metni şöyle:

“Biliyorsunuz her yıl iki ödülümüz var. 2020 PEN Duygu Asena Ödülü’nü, oybirliğiyle ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na verme kararı aldık. Karşı devrimin adım adım ilerletildiği bir dönemde kadına karşı katliama ve şiddete karşı duran; birbirinden çok farklı kurumları ve insanları bir araya getiren bu platformu tüm çabalarından dolayı kutluyoruz. Ödül Töreni 8 Mart haftası içinde olacak, mekânı daha sonra bildireceğiz.

Kaynak: Kültür Servisi

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Ocak 2020