Kadın Ev İşçileri Artık Posta Pullarında

HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay, Meclis’te kendisine ayrılan iletişim bütçesinin bir kısmıyla, kadın ev işçilerini konu alan filmlerin afişlerini posta pulu olarak bastırdı.

Fotoğraf: Bianet

İMECE Ev İşçileri Sendikası’nın kurucularından HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay, Meclis’te kendisine ayrılan iletişim bütçesinin bir kısmını ev işçilerini daha görünür kılmak için kullandı.

Kemalbay’ın önerisi ile İMECE Ev İşçileri Sendikası’nın logosu, ev işçilerine giden kadın işçileri konu alan filmlerin afişlerini gönderilerinde kullanmak için pul olarak bastırıldı.

Amaç, ev işçilerini görünür kılmak

Mektuplarda ve gönderilerinde bu pulları kullandıklarını belirten Kemalbay’ın pulları bastırmaktaki amacı hem ev işçilerin emeğini daha görünür kılmak hem de bu filmlerin kıymetini bir kez daha hatırlatmak:

“Ev işçileri ile ilgili belgesel çeken yönetmenlerimize de onların emeklerinin ne kadar kıymetli olduğunu göstermek için filmlerinden dört afişi pullara bastırdık. Bunlardan biri Ahu Özyurt’un yönetmenliğini yaptığı Toz Bezi, Emel Çelebi’nin yönettiği Gündelikçi, Nursel Doğan’ın Dışarısı Nasıl? ve Sinem Atakul’un yönetmenliğindeki Gurur Yarası. Yönetmenlerimiz de bu konuya dikkat çektikleri ve ev işçilerini görünür kıldıkları için onlara da bir teşekkür niyetiyle filmleri pula dönüştürdük.”

İmece Ev İşçileri Sendikası Hakkında

2001 yılında Kadın Araştırmaları ve Dayanışma Merkezi olarak kuruldu.

2004 yılında İmece Kadın Dayanışma Derneği’ne dönüştü.

2006 yılından bugüne düzenli olarak ev işçileri ile birlikte ev işçiliği konusunda çalışma yürütüyor ve ev işçilerinin örgütlenmeleri ve sendikalaşmaları için mücadelesi veriyor.

ILO’nun 2011 yılında kabul ettiği ILO C189 “Ev İşçileri için İnsana Yakışır İş” sözleşmesi, ev işçilerinin hakları konusunda mevcut en önemli metin olarak yer alıyor.

Türkiye henüz bu sözleşmeyi imzalamadı. İmece Ev İşçileri Sendikası, hükümetin bu sözleşmeyi imzalaması için ayrıca çalışmalar yürütüyor.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Ağustos 2019