Kadın Gazeteciler ‘Haber Merkezlerinde Cinsiyet Eşitliği’ için Buluştu

Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası organizasyonuyla, Avrupa’nın 19 ülkesinden kadın gazeteciler İstanbul’da buluştu: “Cam tavanları yıkıp eşit işe eşit ücret alacağız.”

Fotoğraf: Evrensel

Gazeteci kadınlar, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun (EFJ) düzenlediği toplantıda sorunlarını tartıştılar. Toplantıya 19 ülkeden gazeteci sendikalarının temsilcisi kadınlar katıldı. Ayrıca toplantıda TGS adına Genel Sekreter İlkay Akkaya, Örgütlenme Sekreteri Mustafa Kuleli, kadın ve LGBTİ Komisyonu Üyesi Gülfem Karataş yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı Mogens Blicher Bjerregard, haber merkezlerindeki kadın gazetecilerin yeterli sayıda olmadığının altını çizerek, ortak çalışmalarla durumu iyileştirme sözü verdi.

Toplantının ilk oturumunda “Haber Merkezlerinde Cinsiyet Eşitliği” başlığı altında TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu Üyesi Gülfem Karataş, Türkiye’de kadın gazetecilerin yaşadıkları engelleri ve bu engellere karşı mücadele yöntemlerini anlattı.

Cinsiyete dayalı ayrımcılığı en iyi gözleyebileceğimiz alanlardan biri de medyadır. Medyada çoğu zaman kadınlar toplumsal ahlak kurallarına uymadığı için öldürülen, gazetelerin 3. sayfalarında yer alan bir figür olarak karşımıza çıkar. Erkekler ise daha çok ilk sayfalarda etkin birer siyasetçi, başarılı bir iş adamı figürüyle yansıtılır. Bu sebeple medya, cinsiyet ayrımcılığını kuvvetlendirerek yeniden üretebilmektedir.

Medyada toplumsal cinsiyet temsilinin tartışıldığı ikinci oturumda söz alan gazeteci Halima El Haddadi, kadınların ve ayrımcılığa uğrayan dezavantajlı grupların, haberlerde nasıl yer aldıklarını anlatıp, Belçika’da kurulan expertalia.be internet sitesinde azınlık gruplara yer vermeye çalıştıklarını ve böylece bu grupların haberlerde daha fazla yer almalarını sağladıklarını söyledi.

Toplantıya İsveç’ten katılan Karin Wiechel ise bu konuya ilişkin ülkelerinde yayın yapan gazetecilere yönelik bir teşvik kampanya başlattıklarını ifade ederek haberlerde, kadınlara daha fazla yer ayıran gazetecileri ödüllendirdiklerini belirtti.

Kaynak: Evrensel

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Mayıs 2019