Kadın İstihdamının En Düşük Olduğu Kentler: Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt

Sosyo-Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan, kadınların istihdamına yönelik çalışmaya göre, batıdaki kentlerde, kadın istihdam oranı daha yüksek.

TEPAV

Sosyo-Politik Saha Araştırmaları Merkezi, kadının istihdamdaki yeri ve istihdam edildiği iş kollarındaki durumuna dair bir çalışma hazırladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, incelenerek hazırlanan çalışmada, kadının istihdamı, il ve bölgeye göre iş alanındaki yeri ve yıllara göre dağılımı ortaya kondu.

Batıdaki kentler kadın istihdamında daha önde

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan çalışmanın sonuçlarına göre, kadınların istihdamında bölgesel farkların öne çıktığı ifade edildi. Ayrıca sonuçlara göre, kadın istihdamının en düşük olduğu kentlerin Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt olduğu belirtildi.  Bu kentlerin genel toplamda kadın istihdam oranlarının, 2014 yılında yüzde 17, 2015 yılında yüzde 16,22 olduğu ,2016 yılında yüzde 18,37 olduğu, 2017 yılında yüzde 17,27 ve 2018 yılında 20,18 olduğu ortaya çıktı.

Aynı zamanda çalışmada, bölgeler arası kıyasta yer aldı. Batıdaki kentlerde kadın istihdamının yüksek olduğunun belirtildiği çalışmada, kadın istihdamının yüksek olduğu kentler arasında: Kastamonu, Çankırı ve Sinop’un öne çıktığı dikkat çekti. Bu kentlerin 5 yılı kapsayan genel toplamda kadın istihdam oranlarının 2014-2018 yılında yüzde 37 ile yüzde 38 bandında seyir ettiği belirtildi.

Karadeniz Bölgesi’nde kadınlar en çok tarım alanında istihdam ediliyor

Yapılan çalışmada, kadınların istihdam edildiği iş alanlarına da yer verildi. Bu alanların içinde tarımının önemli bir yer aldığının belirtildi ve şu tespitler ortaya kondu: “Tarım sektöründe istihdamın en yüksek olduğu kentler Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Tarımda istihdam edilen kadın oranlarının en yüksek olduğu kentler: İlk 3 yıl Bartın, Zonguldak, Karabük’tü.  Daha sonraki yıllarda bu oranın en yüksek olduğu kentler: Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane olarak değiştiği görülüyor. Çalışmaya göre, bu kentlerde tarım alanında ki kadın istihdam oranları, yüzde 54 civarında.

Kadın istihdamı en az sanayi sektöründe

Çalışmada dikkat çeken bir diğer şey ise sanayi sektöründe kadın istihdam oranlarının çok düşük olması. Sanayi sektöründe kadın istihdamının en düşük olduğu kentler sıralamasında ilk sırayı Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan alıyor. Sanayi sektöründe kadın istihdam oranları yıllara göre; 2014; %5,45 iken 2015; %4,17’ye düşüyor 2016; %4,08’e geriliyor 2017; %2,22, 2018; %2,08 olarak görülüyor. Bu veriler bize, sanayi sektöründe her geçen yıl kadın istihdam oranının düştüğünü gösteriyor. Ayrıca bir diğer sonuçta sanayi sektöründe, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, kadın istihdamının genellikle düşük olduğudur.

Hizmet sektöründe kadın istihdamının en yüksek olduğu kentler

Yapılan çalışmaya göre, kadınların en çok istihdam edildiği diğer bir sektör ise hizmet sektörüdür. Hizmet sektöründe kadın istihdam oranlarının en yüksek olduğu kentler ise İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Bilecik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hizmet sektöründe kadın istihdamının en düşük olduğu kentler

Hizmet sektöründe kadın istihdamının en düşük olduğu kentler ise Urfa ve Diyarbakır olduğu görülürken bu kentlerde hizmet alanına kadın istihdamının hızlı bir yükselişe sahip olduğu da yapılan çalışmayla ortaya çıkmıştır.

Kaynak: Artı Gerçek

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Ekim 2019